هزینه نقشه برداری utm

هزینه نقشه برداری utm

هزینه نقشه برداری utm به عوامل بسیاری بستگی دارد. و باید طبق این عوامل هزینه آن مشخص شود. که در نهایت با استفاده از تعرفه ای که سالانه از طرف سازمان نقشه برداری کشور به روز می شود. این هزینه در هر پروژه برآورد می‌شود. از جمله عوامل موثر در هزینه تهیه نقشه یو تی ام متراژ ملک ،کاربری ملک،دسترسی به ملک  و… می باشد.

نقشه utm چیست؟

نقشه UTM در سیستمی بر پایه مختصات جهانیست و در آن هر نقطه این کره خاکی مختصات خاص خودش را دارد. و در واقع برای مشخص کردن مکان یک نقطه بر روی کره زمین به کار می رود.با این سیستم ، مختصات هر نقطه روی کره زمین دارای یک مختصات اختصاصی و کاملا خاص است. به نحوی که در هیج جای کره زمین شبیه این مختصات وجود ندارد. و هر نقطه از کره زمین مختصات منحصر به فرد خود را دارد.

نقشه UTM ملک

با تهیه نقشه UTM  یک ملک موقعیت گوشه های آن ملک با دقت خیلی زیاد. و در حد سانتی متر و به طور منحصر به فرد روی کره زمین تثبیت می شود. مختصات های فوق می تواند در واحدهای مختلف بیان گردد. در تهیه نقشه UTM  همچنین به منظور تعیین موقعیت دقیق ملک مورد تقاضای سازمان های دولتی از جمله شهرداری ،اداره ثبت ،اداره منابع طبیعی ،جهاد کشاورزی و …. می باشد.

روش های تهیه نقشه UTM چیست ؟

جهت تهیه نقشه UTM  می توان از دو روش کلی بهره گرفت.

  1. برداشت دقیق ملک به وسیله دوربین توتال استیشن و سپس جانمایی نقشه ای که ترسیم شده است. روی نقشه های 2000/1 سازمان نقشه برداری  و استخراج UTM  کنج های ملک.
  2. استفاده از دستگاه های جی پی اس (GPS) دو یا سه فرکانسه. و برداشت مستقیم ملک توسط این دستگاه و بدست آوردن مختصات دقیق کنج های ملک.

تهیه نقشه یو تی ام برای اخذ سند تک برگ

جانمایی و تثبیت موقعیت کنونی ملک و تثبیت پلاک مورد نظر در موقعیت خود. یکی از موارد کاربردی جانمایی پلاک ثبتی موضوع تک برگ شدن اسناد دفترچه ای قدیمی  می باشد. اشخاصی که سند دفترچه ای قدیمی دارند. و درخواست تک برگ شدن آن را دارند،نیاز به نقشه utm با تایید کارشناس رسمی دادگستری دارند. بدین معنا که نقشه جانمایی پلاک ثبتی تنها مدرکی است. که کارشناس رسمی دادگستری تایید می کند. که پلاک ثبتی که در سند قید شده است. متعلق به همان ملکی است. و اکنون متقاضی قصد اخذ سند تک برگی آن را دارد.

که برای این منظور ابتدا نقشه utm  وضعیت موجود ملک مورد ادعای متقاضی.، توسط نقشه بردار و با کمک تجهیزات دقیق نقشه برداری تهیه می گردد. و این نقشه در اختیار کارشناس دادگستری قرار می گیرد. تا جانمایی پلاک ثبتی بر روی آن انجام گیرد. این نقشه تایید می کند. که پلاک ثبتی  که قید شده است. متعلق به همان ملک می باشد یا خیر.

مشخص شدن مساحت دقیق ملک

بعضی از اسناد قدیمی  املاک، اسنادی هستند که به سند حدی به حدی معروف هستند.یعنی اینکه در این اسناد حدود اربعه  و مساحت ملک در سند قید نشده است. و حدود ملک به املاک اطرافش تعریف شده است.

از دیگر مواردی که از طریق آن می توانیم پی ببریم که نقشه UTM چیست و چه کارایی ای دارد؛مورد ذکر شده زیر است.برای تک برگ کردن این اسناد نیاز به حدود اربعه و مساحت دقیق آن ها می باشد. و برای این منظور نقشه UTM وضعیت موجود ملک با استفاده از تجهیزات دقیق نقشه برداری، توسط نقشه بردار تهیه می گردد. و تایید صحت محل پلاک توسط کارشناس رسمی دادگستری انجام می گردد. در نهایت نیز این نقشه برای اخذ سند تک برگی به اداره ثبت ارسال می گردد.

حل اختلافات ملکی با تهیه نقشه یو تی ام

امروزه با توجه به افزایش جمعیت و نیاز به تغییرات کاربری املاک و در نتیجه افزایش ارزش آن ها. مالکین این املاک به دنبال مشخص شدن مرزهای دقیق ملک خود با املاک اطراف هستند. در قدیم در اثر نبود تجهیزات و نرم افزارهای دقیق امروزی. حدود و مساحتی که در اسناد قید شده است. با واقعیت ملک هم خوانی ندارد. لذا مالکین هم مرز با توجه به این عدم همخوانی دچار اختلاف می گردند. که حل و یا کاهش این اختلافات، با تهیه نقشه utm  و بررسی آن توسط کارشناس رسمی دادگستری در امور ثبتی انجام می گیرد.

تسهیل در جانمایی و تطبیق ملک یکی از موارد جانمایی پلاک ثبتی که توسط کارشناسان رسمی دادگستری نقشه برداری یا  امور ثبتی انجام می گیرد. تطبیق و تایید محل ملک با شماره پلاکی که در سند مالکیت قید شده است می باشد. جهت تسهیل در این کار نیاز به تهیه نقشه utm  از مساحتی بزرگتر از محل کنونی ملک هست. که این کار توسط نقشه بردار انجام می گردد.

مزیت تهیه نقشه یو تی ام

  • کاهش اختلافات و شکایت های ملکی:

در واقع مشخص شدن حد و حدود و مختصات هر ملکی با دقت سانتی متر، سبب می شود. که هر مالکی مختصات دقیق زمین و ملک خود را بداند. و از تجاوز و تعرض به ملک خود جلوگیری کند. همانطور که می دانید امروزه مشخص نبودن حدود و مرز دقیق زمین ها خصوصا زمین های کشاورزی و باغات و … سبب بروز اختلافات و شکایت های ملکی زیادی شده است. که با تهیه‌ نقشه‌ utm به راحتی می توان این اختلافات را از بین برد.

  • درج در سامانه ی اسناد:

از مهم ترین مزایای نقشه یو تی ام، دقت و سرعت بالا است. به همین دلیل در حال حاضر درج این نقشه در سامانه  الکترونیکی. ثبت اسناد و املاک، جهت گرفتن سند ملکی لازم است.

جانمایی مشخصات ثبتی ملک با توجه به وضعیت مکانی ملک مورد نظر:

از دیگر مزایای نقشه یو تی ام این است. اگر مالکی دارای سندی است که از موقعیت مکانی آن را به درستی اطلاع ندارد. و یا این ملک، زمینی است که در حدود و مرز ﺁن با همسایگان تردید دارد. می تواند از نقشه یو تی ام کمک بگیرد. به این صورت که متخصصان  و افراد با تجربه با گرفتن پلاک های ثبتی همسایگان ملک مورد نظر. و تهیه  نقشه یو تی ام، مکان و موقعیت دقیق. ملک را هم روی نقشه و هم مختصات دو بعدی به دست آورند.

  • آسان شدن جانمایی ملک و مطابقت دادن آن:

از دیگر مزایای این نقشه این است که عملیات جانمایی به ﺁسانی انجام می شود. این مزایای سبب شدند که نقشه یو تی ام از ارزش زیادی برخوردار باشد. به همین دلیل ضروری است که حتماً این نقشه را در کنار سایر مدارک اسنادی خود داشته باشید.

مزیت تهیه نقشه یو تی ام

مزیت تهیه نقشه یو تی ام

این مطلب چه‌ اندازه برایتان مفید بوده است؟

امتیاز خود را ثبت کنید.

میانگین امتیاز: 0 / 5. تعداد رأی: 0

امتیازی ثبت نشده. اولین نفر شما باشید.

دیدگاه شما با موفقیت ثبت شد.

نظرتان را ثبت نمایید.

شماره همراه شما منتشر نخواهد شد.

تماس با ما