تهیه نقشه جانمایی پلاک ثبتی

تهیه نقشه جانمایی پلاک ثبتی

یافتن آدرس ملک گمشده و معلوم نمودن حدود اربعه ملک فاقد دیوار کشی با انجام جانمایی پلاک ثبتی ملک ممکن است. انجام این عملیات با استفاده از اسناد و مدارک ثبتی و قدمیی ملک انجام می شود.

یکی از مواقعی که لازم است جانمایی پلاک ثبتی ملک انجام شود. وقتی است که فرد به دلایلی از جمله مهاجرت ملک خود را رها کرده باشد. در نتیجه برای یافتن آدرس ملک مالک با مشکل روبه رو می شود. به جهت معلوم نمودن ادرس این املاک تنها عملیات جانمایی پلاک ثبتی ملک کارساز است.

برخی گمان می کنند با وجود سند قدیمی ملک می توانند به آدرس ملک برسند اما این اسناد حاوی اطلاعات مکانی ملک نمی باشند. در اسناد دفترچه ای اطلاعاتی درباره مکان و موقعیت ملک وجود ندارد و با استفاده از آن رسیدن و پی بردن به آدرس ملک غیر ممکن است. در این مواقع جانمایی پلاک ثبتی یک راه حلی کارا خواهد بود که در نهایت سبب معلوم شدن آدرس ملک خواهد شد.

نقشه جانمایی پلاک ثبتی همان نقشه یو تی ام ملک است که پس از اتمام عملیات جانمایی پلاک ثبتی از ملک تهیه می گردد. از این نقشه می توان برای تعویض سند قدیمی به سند جدید تک برگ استفاده کرد. بهتر است هر چه زود تر مالکینی که ملکشان سند قدیمی دارد اقدام به اخذ سند تک برگ نمایند.

جانمایی پلاک ثبتی ملک

جانمایی پلاک ثبتی ملک روشی است که از طریق آن در نتیجه موقعیت زمین بر طبق اسناد و مدارک موجود معلوم می شود. این اسناد شامل بنچاق، قولنامه، سند مادر، سند دفترچه ای و .. می باشد. در نتیجه با تطبیق نقشه ثبتی و نقشه های شهرداری و سایر مدارک در نتیجه این عملیات انجام می شود. به جهت انجام جانمایی پلاک ثبتی ملک می توان به یک فرد متخصص همچون کارشناس رسمی دادگستری نقشه برداری یاامور ثبتی مراجعه نمود.

مراحل جانمایی پلاک ثبتی ملک

به جهت انجام جانمایی پلاک ثبتی ملک لازم است مراحلی به ترتیب توسط یک فرد متخصص طی شود. فرد متخصصی که می تواند این عملیات را انجام دهد کارشناس رسمی دادگستری نقشه برداری یا امور ثبتی می باشد. این مراحل شامل موارد زیر است:

  • جمع آوری و بررسی داده ها و مدارک موجود: در این مرحله لازم است اسناد و مدارک موجود ملک گرد آوری شود. این مدارک شامل اسناد قدیمی ملک ، بنچاق، قولنامه، نقشه وضع موجود ملک، عکس هوایی و .. می باشد. در نتیجه این مدارک بررسی می شود و اطلاعاتی از آن به دست می آید.
  • استعلام نقشه ثبتی ملک: در این مرحله بررسی داده ها و مدارک انجام می شود. در نتیجه لازم است نقشه ثبتی ملک نیز از بانک اطلاعات ثبتی استخراج شود.
  • تعیین مختصات یو تی ام ملک: در این مرحله با توجه به سال اخذ پلاک ثبتی ملک و نقشه ثبتی ملک در نتیجه جانمایی نقشه ثبتی بر روی عکس هوایی انجام می شود. در نتیجه مختصات یو تی ام ملک معلوم می شود.
  • تهیه نقشه یو تی ام: با توجه به مختصات یو تی ام کنج ها و شکستگی های ملک در نتیجه نقشه یو تی ام تهیه می شود. با تهیه این نقشه در نتیجه ارائه آن به اداره ثبت اسناد به جهت اخذ سند تک برگی ممکن خواهد بود.

جانمایی پلاک ثبتی ملک اخذسند تک برگی

در واقع به منظور تعویض سند دفترچه ای به سند تک برگ لازم است مدارکی را از جمله نقشه یو تی ام را تهیه نمود. که در حقیقت با  تهیه این نقشه اطلاعات فنی ملک معلوم می شود. در صورتی که آدرس و حدود اربعه ملک بر روی زمین نامعلوم باشد. باید در ابتدای امر لازم است این حدود بر روی زمین معلوم شود. در واقع لازم است جانمایی پلاک ثبتی ملک انجام شود.

به جهت تهیه نقشه جانمایی پلاک ثبتی ملک مراجعه به فردی متخصص که به بانک اطلاعات ثبتی نیز دسترسی دارد ضروری می باشد. کارشناس رسمی دادگستری با دسترسی به تجهیزات دقیق نقشه برداری و با در دست داشتن اطلاعات ثبتی املاک تخصص و تبحر لازم جهت انجام عملیات جانمایی پلاک ثبتی و تهیه نقشه یو تی ام را دارد.

برای انجام این عملیات اسناد و مدارک قدیمی ملک بررسی می شود. در ادامه بعد از بررسی تمامی اسناد و مدارک ملک و به دست آوردن اطلاعاتی از ملک سپس اسناد و مدارک ثبتی ملک از بانک اطلاعات ثبتی منطقه استخراج می شود. با یافتن نقشه ثبتی ملک و همچنین با جانمایی آن بر روی نقشه هوایی در نتیجه مختصات یو تی ام کنج های ملک معلوم می شود. در نتیجه بر روی زمین جانمایی می شود و نقشه یو تی ام ملک تهیه می شود. در نتیجه با ارائه این نقشه به اداره ثبت اسناد اخذ سند تک برگی برای ملک ممکن خواهد بود.

جانمایی پلاک ثبتی ملک حل اختلافات

افرادی که مالک اراضی کشاورزی هستند معمولا به دلیل مشخص نبودن مرز های اراضی خود روی زمین به مشکلات زیادی بر می خورند. در واقع مرز و حدود اراضی زراعی به دلیل وسعتش معلوم نمی باشد. برای معلوم نمودن این حدود لازم است اقدامات تخصصی انجام شود. در صورتی که این امر انجام نشود در نتیجه اختلافاتی به وجود می آید. برای حل این اختلافات لازم است به فردی متخصص مراجعه نمود. تا در نتیجه حدود ثبتی دقیق ملک معلوم شود.

جانمایی پلاک ثبتی از عهده یک متخصصی مثل کارشناس رسمی دادگستری بر می آید. این کارشناس ابتدا مدارک ملک را از مالک اخذ می کند. و با توجه به پلاک ثبتی ملک مدارک ثبتی مربوط به ملک را استخراج خواهد کرد. در ادامه با تطبیق حدود ثبتی روی زمین امکان نقشه برداری ملک وجود خواهد داشت. در واقع با مشخص شدن حدود ثبتی برای میخ کوبی و دیوارکشی ملک و اخذ سند تک برگ تهیه نقشه یو تی ام ضروری خواهد بود. این کارشناس برای تهیه نقشه یو تی ام از تجهیزات و ابزار دقیق نقشه برداری همچون جی پی اس دو فرکانسه یا سه فرکانسه که دقت بالایی دارد استفاده می کند. در نتیجه نقشه یو تی ام با دقت بالا تهیه می شود. این نقشه قابل ارائه به مراجع قضایی برای حل اختلافات می باشد.

جانمایی پلاک ثبتی ملک حل اختلافات

جانمایی پلاک ثبتی ملک حل اختلافات

این مطلب چه‌ اندازه برایتان مفید بوده است؟

امتیاز خود را ثبت کنید.

میانگین امتیاز: 0 / 5. تعداد رأی: 0

امتیازی ثبت نشده. اولین نفر شما باشید.

2

  1. سلام وقت بخیر ما یه زمین داریم مربوط به پدربزرگمون هست که سند قطعی داره اما زمین نسخی بوده که در دوره اصلاحات ارضی براش سند قطعی صادر شده از این سند خیلیاش جدا شده و فروخته شده زمینی که به من رسیده قسمتی از این زمیناست که از پدربزرگمون بهمون رسیده حالامیخایم سند بگیریم شهرداری میگه باید نقشه ثبتی زمینو از اداره ثبت بگیری برای ما بیاری تا کارتون انجام بشه میخاستم یه راهنمایی کنید که آیا نقشه های قدیمی که سند قطعی داره براش تو اداره ثبت نقشه ثبتی وجود داره یا خیر و چگونه میتونیم درخواست بدیم و بگیریم

دیدگاه شما با موفقیت ثبت شد.

نظرتان را ثبت نمایید.

شماره همراه شما منتشر نخواهد شد.

تماس با ما