جانمایی پلاک ثبتی ملک و تهیه نقشه برای پلاک ثبتی

جانمایی پلاک ثبتی ملک و تهیه نقشه برای پلاک ثبتی

جانمایی پلاک ثبتی ملک انجام می شود تا در نتیجه اطلاعات دقیقی از حدود و مرز های ثبتی ملک حاصل شود. جانمایی پلاک ثبتی ملک و تهیه نقشه برای پلاک ثبتی به منظور ثبت مرز ها و حدود اربعه و تعیین موقعیت دقیق ملک بر روی زمین انجام می شود. کار جانمایی ملک برای تعین دقیق مرز ها نیاز به پلاک ثبتی ملک و نقشه تفکیکی پلاک ثبتی دارد. پلاک ثبتی ملک که در سند های مالکیت ملک از نوع منگوله دار و تک برگی نیز درج شده است. منظور همان پلاک اصلی و فرعی ملک است. که پلاک اصلی همان شماره قطعه مادر و پلاک فرعی شماره قطعه تقسیمی از قطعه مادر است. که تعیین کننده مرز ها و حدود اربعه ملک است. و امروزه از این پلاک ثبتی ملک برای جانمایی ملک استفاده می شود.

برای جانمایی ملک که منظور همان تعیین موقعیت دقیق ملک بر روی زمین است. نیاز است مرز های ملک به صورت دقیق جانمایی شود. که برای این کار نیاز به پلاک ثبتی ملک است. که از طریق نقشه تفکیکی پلاک ثبتی ملک انجام می شود. برای این منظور بعد از استعلام نقشه تفکیکی ملک توسط کارشناس رسمی دادگستری نقشه برداری ابتدا مرز ها و حدود ملک تعیین می شود. و بعد از آن کار جانمایی ملک انجام می شود. در بحث جانمایی ملک گاهی آدرس دقیق از ملک در دسترس نیست و نیاز است که نقشه تفکیکی پلاک ثبتی موقعیت ملک تعیین شود. بعد از آن کار جانمایی انجام می شود.

اما در صورتی که موقعیت ملک مشخص باشد. و مرز های ملک نیز به درستی رعایت شده باشند. و همسایگی های ملک نیز این حریم ها را به طور کامل قبول داشته باشند تنها از طریق یک عملیات زمینی برداشت و تهیه نقشه یو تی ام کار جانمایی ملک نیز انجام می شود. در نهایت نقشه تهیه شده تحت عنوان جانمایی پلاک ثبتی ملک توسط کارشناس رسمی دادگستری نقشه برداری مهر و امضا می شود. تا دارای اعتبار شود.

جانمایی پلاک ثبتی ملک

جانمایی پلاک ثبتی ممکن است برای ثبت ملک در خواست شود. این مورد معمولا برای املاکی انجام می شود که جای دقیق ملک آن بر روی زمین مشخص نیست. یا مدارک ارائه شده باملک مشخص شده مطابقت ندارد. یا اختلاف متراژ و موقعیتی بین سند، بنچاق، قولنامه و وضع موجود ملک وجود دارد. در این مواقع ادارات از مالک می خواهد که جانمایی پلاک ثبتی انجام شود و نقشه جانمایی پلاک ثیتی ملک ارائه شود.

جانمایی پلاک ثبتی ملک برای املاکی که حدود نامعلومی دارد و یا آدرس نا مشخصی دارند. برای انجام این عملیات می توان به کارشناس رسمی دادگستری نقشه برداری یا امور ثبتی مراجعه نمود.

چه زمانی لازم است جانمایی پلاک ثبتی انجام شود؟

جانمایی پلاک ثبتی ملک به کمک اسناد و مدارک ثبتی و قدیمی ملک قابل انجام است. این عملیات تنها از عهده یک فرد متخصص بر می آید. چه زمانی انجام جانمای پلاک ثبتی ملک ضروری است؟

  • جانمایی ملک برای املاکی که موقعیت دقیق آن نا معلوم می باشد: ممکن است آدرس ملک بر روی زمین نا معلوم باشد. در نتیجه لازم است اسناد ثبتی ملک بررسی شود. در واقع با رها کردن ملک به مدت طولانی با توجه به تغییرات در بافت منطقه ممکن است آدرس ملک نا مشخص شود. در نتیجه برای مشخص نمودن آدرس ملک انجام جانمایی پلاک ثبتی ضروری است. انجام این عملیات به کمک اسناد و مدارک ثبتی و قدیمی ملک ممکن می باشد.
  • جانمایی ملک برای املاکی که مرز های آن از بین رفته است. اما موقعیت تقریبی آن مشخص است: ممکن است حدود اربعه ملک به دلایلی نا معلوم شود. همین امر ممکن است باعث شود به حدود ملک تعارض شود. برای حفظ حدود اربعه اراضی انجام جانمایی پلاک ثبتی ملک ضروری می باشد. برای انجام این عملیات می توان به کارشناس رسمی دادگستری نقشه برداری یا امور ثبتی مراجعه نمود. انجام جانمایی پلاک ثبتی ملک با استفاده از اسناد و مدارک ثبتی ملک انجام می شود. در نهایت نقشه یو تی ام تهیه می شود. و به اداره ثبت اسناد ارائه می شود. تا اخذ سند تک برگی برای ملک ممکن باشد.

جانمایی پلاک ثبتی ملک و تهیه نقشه برای پلاک ثبتی

جانمایی پلاک ثبتی ملک تعیین آدرس ملک گمشده

برخی املاک قدیمی که سند قدیمی دارند آدرس مشخصی ندارند و مالک اینگونه املاک به دلایل مختلف از آدرس ملک خود مطلع نمی باشد. به اینگونه املاک،ملک گمشده می گویند. زمانی ملک گمشده می شود. که فرد ملک قدیمی خود را به دلایلی از جمله مهاجرت رها کرده باشد.

اداره ثبت اسناد مسئولیت پیدا کردن آدرس اینگونه املاک را بر عهده نمی گیرد. زیرا اسناد ثبتی حجم وسیعی دارد. و بررسی این مدارک و جانمایی پلاک ثبتی بر روی زمین تخصصی و پیچیده و زمانبر خواهد بود. تعیین آدرس ملک به تنهایی و با استفاده از سند قدیمی ملک نیز ممکن نمی باشد. زیرا اسناد قدیمی حاوی اطلاعات دقیق مکانی نیست.

برای معلوم نمودن آدرس ملک گمشده با انجام جانمایی پلاک ثبتی ملک ممکن خواهد بود. جانمایی پلاک ثبتی ملک و تهیه نقشه برای پلاک ثبتی را می توان به کارشناس رسمی دادگستری نقشه برداری یا امور ثبتی سپرد. این عملیات با توجه به پلاک ثبتی اصلی و فرعی ملک انجام می شود. در واقع ابتدا کارشناس با توجه به شماره پلاک ملک به جستجوی مدارک ثبتی به منظور یافتن آدرس ثبتی ملک می پردازد. سپس با استخراج نقشه های ثبتی مربوط به ملک آدرس ملک معلوم می گردد. سپس انتقال نقشه های ثبتی به مختصات یو تی ام انجام می شود. و با ارائه نقشه یو تی ام ملک با مهر و امضای کارشناس به اداره ثبت اسناد می توان سند تک برگ اخذ نمود.

هزینه انجام جانمایی پلاک ثبتی ملک

جانمایی پلاک ثبتی با استفاده از اسناد و مدارک ثبتی و قدیمی انجام می شود. برای انجام جانمایی پلاک ثبتی باید به کارشناسی مراجعه نمود. که به اسناد و مدارک ثبتی دسترسی دارد. برای انجام جانمایی پلاک ثبتی می توان به کارشناس رسمی دادگستری نقشه برداری یا امور ثبتی مراجعه نمود. هزینه جانمایی پلاک ثبتی بر طبق تعرفه مشخص می شود. و به عوامل مختلفی بستگی دارد.

هزینه انجام جانمایی پلاک ثبتی ملک

هزینه انجام جانمایی پلاک ثبتی ملک

این مطلب چه‌ اندازه برایتان مفید بوده است؟

امتیاز خود را ثبت کنید.

میانگین امتیاز: 0 / 5. تعداد رأی: 0

امتیازی ثبت نشده. اولین نفر شما باشید.

دیدگاه شما با موفقیت ثبت شد.

نظرتان را ثبت نمایید.

شماره همراه شما منتشر نخواهد شد.

تماس با ما