نقشه برداری زمین کشاورزی

نقشه برداری زمین کشاورزی

به طور کلی نقشه یو تی ام اراضی کشاورزی از جانب اداراتی ار جمله اداره ثبت اسناد، اداره منابع طبیعی، جهاد کشاورزی و .. در خواست می شود.همچنین به جهت حل اختلافات ملکی از جانب مراجع قضایی نقشه یو تی ام در خواست می شود.

نقشه برداری زمین کشاورزی از عهده فردی متخصص بر می آید. این متخصص به جهت انجام نقشه برداری به جهت تهیه نقشه یو تی ام ابتدا برداشت دقیق از اراضی انجام می شود. اما از آن جهت که این اراضی حدود معلومی ندارند در نتیجه جانمایی پلاک ثبتی ملک ضروری خواهد بود. برای انجام جانمایی پلاک ثبتی ملک از اسناد و مدارک قدیمی ملک و اسناد ثبتی ملک استفاده می شود. با جانمایی نقشه ثبتی ملک بر روی زمین حدود ثبتی ملک معلوم می شود. در نتیجه نقشه برداری از زمین انجام می شود. بااستفاده از جی پی اس دو یا سه فرکانسه برداشت زمینی انجام می شود. سپس ترسیم نقشه یو تی ام با اتوکد انجام می شود. این نقشه چاپ و مهر وامضا شده معتبر می شود و قابل ارائه خواهد بود.

منظور از نقشه یو تی ام چیست؟

نقشه یو تی ام، نقشه ای با مختصات جهانی است. نقشه یو تی ام تهیه می گردد. تا در نتیجه موقعیت هر نقطه بر روی زمین با دقت بالا به صورت منحصر به فرد معلوم شود. نقشه یو تی ام از جانب ادارات و سازمان های مختلف در خواست می شود. با تهیه نقشه یو تی ام برای ملک، موقعیت دقیق و منحصر به فرد ملک به دست می آید و هیچ ملکی با این مختصات وجود ندارد همچنین با تهیه این نقشه مساحت و ابعاد دقیق ملک با دقت سانتی متری به دست می آید.

برای تهیه نقشه یو تی ام می توان به کارشناس رسمی دادگستری مراجعه نمود.

برای تهیه نقشه یو تی ام به چه کسی مراجعه کنیم؟

نقشه یو تی ام زمین کشاورزی از جانب ادارات و سازمان های مختلف در خواست می شود. در نتیجه تهیه این نقشه با دقت بالا ضروری می باشد. هرگز به افراد غیر متخصص برای تهیه نقشه یو تی ام مراجعه نکنید. برای تهیه این نقشه را حتما به یک متخصص مانند کارشناس رسمی دادگستری بسپارید تا این نقشه با دقت بالا حاصل شود.

متخصص برای اینکه بتواند نقشه یو تی ام را تهیه کند، از دو روش متفاوت استفاده می کند. یکی از این روش ها که دقت بالایی دارد استفاده از جی پی اس دو فرکانسه می باشد. کارشناس در این روش به صورت مستقیم مختصات یو تی ام گوشه های ملک را برداشت خواهد کرد و در نهایت با اتمام برداشت زمینی ترسیم نقشه یو تی ام با نرم افزار اتوکد انجام می شود. این نقشه مهر و امضا شده قابل ارائه به ادارات می باشد.

نقشه یو تی ام منابع طبیعی

در صورت ملی اعلام شدن اراضی در نتیجه بین دولت و مالکین اراضی زراعی اختلافاتی به وجود می آید. برای حل اختلافات لازم است مدارکی را به عنوان تامین دلیل فراهم شود.

برای تهیه نقشه یو تی ام منابع طبیعی برداشت زمینی با دقت بالا انجام می شود. در نتیجه بعد از برداشت زمینی ترسیم دقیق نقشه یو تی ام با اتوکد انجام می شود. در نتیجه نقشه یو تی ام چاپ و مهر و امضا شده قابل ارائه به اداره منابع طبیعی خواهد بود. علاوه بر نقشه یو تی ام لازم است گزارش تفسیر عکس هوایی نیز تهیه شود که نشان دهنده سابقه احیا در اراضی باشد.

برای انجام تفسیر و بررسی عکس هوایی ابتدا عکس هوایی تهیه می شود. در ادامه تفسیر عکس هوایی انجام می گیرد. با استفاده از استریوسکوپ تفسیر عکس هوایی انجام می شود. در نتیجه سابقه احیا در اراضی معلوم می شود. در ادامه گزارش تفسیر عکس هوایی تهیه می شود. این گزارش مهر و امضا شده معتبر می شود. در نتیجه مدارک تهیه شده به اداره منابع طبیعی ارائه می گردد.

نقشه برداری زمین کشاورزی

اخذ سند تک برگی اداره ثبت اسناد

به جهت تبدیل سند قدیمی به سند تک برگی لازم است به اداره ثبت اسناد مراجعه نمود. در حقیقت سند قدیمی معایبی دارد و هر چه زودتر لازم است سند تک برگی که مزایای بسیاری دارد را اخذ نمود.

که در واقع اسناد قدیمی دقت پایینی دارند، اطلاعات در آن به صورت ناخوانا درج شده است، حاوی اطلاعات مکانی نمی باشد. در نتیجه معایب اسناد قدیمی باعث شده است مشکلات بسیاری به وجود آید.

به جهت اخذ سند تک برگی لازم است مدارکی را به اداره ثبت اسناد ارائه نمود. از جمله این مدارک نقشه یو تی ام می باشد. برای تهیه نقشه یو تی ام می توان به کارشناس رسمی دادگستری نقشه برداری یا امور ثبتی مراجعه نمود. این متخصص برای تهیه نقشه یو تی ام ابتدا برداشت زمینی از جی پی اس دو یا سه فرکانسه استفاده می شود. بعد از برداشت زمینی ترسیم دقیق نقشه یو تی ام انجام می شود. در نتیجه نقشه تهیه شده قابل ارائه به اداره ثبت اسناد خواهد بود.

هزینه نقشه یو تی ام

هزینه نقشه یو تی ام بر طبق تعرفه به دست می آید. این تعرفه را سازمان نقشه برداری هر ساله اعلام می کند.

برای تهیه نقشه یو تی ام تعرفه ای تعیین می شود. این تعرفه تشکیل شده است از تعرفه ثابت و تعرفه متغیر. تعرفه متغیر نقشه یو تی ام با توجه به عواملی تعیین می شود. این عوامل شامل مساحت، ابعاد، کاربری ملک و .. می باشد.

تهیه نقشه یو تی ام از عهده کارشناس رسمی دادگستری نقشه برداری یا امور ثبتی بر می آید. این متخصص هزینه تهیه نقشه یو تی ام را طبق تعرفه حساب می کند.

مراحل تهیه نقشه یو تی ام

نقشه یو تی ام از جانب ادارات و سازمان ها در خواست می شود. برای تهیه نقشه یوتی ام لازم است مراحلی طی شود. این مراحل شامل:

  • رجوع به فردی متخصص: برای تهیه نقشه یو تی ام لازم است به فرد متخصصی مراجعه نمود. کارشناس رسمی دادگستری نقشه برداری یا امور ثبتی می تواند این نقشه را با دقت بالا تهیه نماید.
  • برداشت زمینی: در این مرحله با استفاده از جی پی اس دو یا سه فرکانسه برداشت زمینی انجام می شود.
  • ترسیم دفتری: در این مرحله ترسیم دفتری نقشه یو تی ام با اتوکد انجام می گیرد.

مراحل تهیه نقشه یو تی ام

مراحل تهیه نقشه یو تی ام

این مطلب چه‌ اندازه برایتان مفید بوده است؟

امتیاز خود را ثبت کنید.

میانگین امتیاز: 5 / 5. تعداد رأی: 1

امتیازی ثبت نشده. اولین نفر شما باشید.

دیدگاه شما با موفقیت ثبت شد.

نظرتان را ثبت نمایید.

شماره همراه شما منتشر نخواهد شد.

تماس با ما