هزینه نقشه utm

هزینه نقشه utm

نقشه یو تی ام در امور ملکی به خصوص امور حقوقی و ثبتی ملک کاربرد دارد. نقشه یو تی ام نقشه ای با مختصات جهانی می باشد و با تهیه این نقشه ابعاد، مساحت و موقعیت دقیق ملک معلوم می شود. از جمله اداراتی که نقشه یو تی ام را در خواست می کنند شهرداری، اداره ثبت اسناد، مراجع قضایی، اداره گاز و برق، اداره منابع طبیعی، جهاد کشاورزی می باشد.

برای تهیه نقشه یو تی ام دقت نقشه تهیه شده بسیار اهمیت دارد در نتیجه برای تهیه این نقشه حتما به یک فرد متخصص مراجعه نمایید.

کارشناس رسمی دادگستری نقشه برداری یا امور ثبتی متخصصی است که می تواند این نقشه را با دقت و کیفیت بالا با فرمت در خواستی ادارات تهیه نماید. برای تهیه نقشه یو تی ام در صورتی که مرز ها و حدود ملک مشخص باشد. و یا اینکه املاک اطراف دیوارکشی داشته باشند در این صورت مختصات یو تی ام قابل برداشت خواهد بود. اما اگر حدود و دیوار کشی ملک نا معلوم و یا نا مطمئن باشد در نتیجه انجام جانمایی پلاک ثبتی ضرورت دارد.

کارشناس با استفاده از جی پی اس دو یا سه فرکانسه در گوشه ها و شکستگی ها مستقر می شود. و مختصات یو تی ام کنج ها را بر داشت خواهد کرد. در نتیجه بعد از برداشت ترسیم نقشه یو تی ام با اتوکد انجام می شود. نقشه یو تی ام چاپ و مهر و امضا شده قابل ارائه به ادارات خواهد بود. هزینه نقشه utm بر طبق تعرفه معلوم می گردد و بر طبق عواملی تغییر می کند. در واقع با توجه به مساحت، موقعیت ملک، دسترسی به ملک هزینه نقشه یو تی ام بر آورد می شود.

چه افرادی برای تهیه نقشه یو تی ام صلاحیت دارند؟

تهیه نقشه یو تی ام از جانب ادارات و سازمان های مختلف در خواست می شود. تهیه این نقشه با دقت بالا مدنظر ادارات است و برخی از ادارات همچون اداره ثبت اسناد تهیه این نقشه را تنها با مهر و امضای یک فرد متخصص قبول خواهد کرد. از جمله افرادی که صلاحیت تهیه نقشه یو تی ام را دارند شامل:

 • کارشناس رسمی دادگستری نقشه برداری
 • کارشناس رسمی دادگستری امور ثبتی
 • مهندسان نقشه بردار دارای تاییدیه نظام کاردانی
 • مهندسان نقشه برار داری تاییدیه نظام مهندسی

مدت زمان تهیه نقشه یو تی ام

برای تهیه نقشه یو تی ام نمی توان زمان دقیقی را تعیین کرد زیرا متغییر است و به عواملی بستگی دارد. عواملی که بر روی زمان تهیه نقشه یو تی ام اثر می گذارد شامل مرز های نا منظم، مساحت ملک و.. می باشد. همچنین تجهیزات مورد استفاده کارشناس و تجربه وی بر روی زمان تهیه این نقشه تاثیر می گذارد. هزینه نقشه utm بر طبق تعرفه ای معین هر ساله اعلام می شود و به عواملی بستگی دارد که شامل مساحت، دسترسی به ملک، موقعیت ملک و .. دارد.

هزینه نقشه utm

نقشه یو تی ام نقشه ای با دقت بالا و مختصات جهانی می باشد. با تهیه نقشه یو تی ام اطلاعاتی از قبیل مساحت، ابعاد و موقعیت دقیق ملک تعیین می شود. این نقشه از جانب ادارات و سازمان های مختلف ملکی در خواست می شود. از جمله این ادارات اداره ثبت اسناد، شهرداری، اداره منابع طبیعی، جهاد کشاورزی می باشند. این نقشه در خواست می شود. تا اطلاعات دقیقی از ملک حاصل شود. این سازمان ها نقشه یو تی ام را با دقت بالا و فرمت خاص در خواست می کنند. با در خواست نقشه یو تی ام در لازم است با دقت بالا تهیه شود.

هزینه نقشه utm بر طبق تعرفه معلوم می شود این تعرفه هر ساله توسط سازمان نقشه برداری اعلام می شود. برای تهیه نقشه یو تی ام لازم است به فردی متخصص مراجعه نمود. کارشناس رسمی دادگستری نقشه برداری یا امور ثبتی می تواند این نقشه را با دقتی بالا تهیه نماید.

برای تهیه نقشه یو تی ام ابتدا برداشت زمینی انجام می شود و سپس با اطلاعات برداشت شده از زمین ترسیم نقشه یو تی ام انجام می شود. این نقشه با مهر و امضای کارشناس معتبر می شود. در نتیجه قابل ارائه به ادارات و سازمان های ملکی خواهد بود.

قیمت تهیه نقشه یو تی ام چگونه حساب می شود؟

برای تهیه نقشه یو تی ام لازم است هزینه پرداخت شود. اما این هزینه چگونه محاسبه می شود. هزینه هایی که قرار است برای تهیه نقشه یو تی ام دریافت شود هر سال توسط سازمان نقشه برداری اعلام می شود.

قیمت تهیه نقشه یو تی ام به عوامل دیگری نیز بستگی دارد. این هزینه ها شامل موارد زیر است:

 • متراژ ملک: به طور قطع هر چقدر که متراژ ملک بیشتر باشد همان اندازه هزینه تهیه نقشه یو تی ام افزایش می یابد.
 • کاربری ملک: کاربری ملک به صورت مسکونی، تجاری، کشاورزی بر هزینه تهیه نقشه یو تی ام تاثیر می گذارد.
 • موقعیت ملک: موقعیت ملک بر هزینه تهیه نقشه یو تی ام تاثیر می گذارد. هر چه دسترسی به ملک آسانتر باشد. هزینه آن نیز کمتر می شود.
 • مساحت ملک: با افزایش مساحت ملک در نتیجه قیمت تهیه نقشه یو تی ام افزایش می یابد.

مراحل تهیه نقشه یو تی ام

برای تهیه نقشه یو تی ام مراحلی طی می شود تا در نتیجه نقشه یو تی ام با دقت بالا تهیه شود. همچنین به جهت تهیه نقشه یو تی ام روش هایی وجود دارد که در ادامه به شرح آن ها می پردازیم.

 • روش اول تهیه نقشه یو تی ام استفاده از دوربین توتال استیشن است. برای تهیه نقشه با دوربین توتال استیشن ابتدا برداشت زمینی را آغاز خواهد کرد. در این روش بعد از برآورد مساحت و ابعاد ملک در نتیجه مختصات یک نقطه در وسط ملک تعیین می شود. در ادامه مختصات ملک در فایل 12000 درج می شود. در آخر جانمایی ملک انجام می شود.
 • روش دوم تهیه نقشه یو تی ام استفاده از جی پی اس دو یا سه فرکانسه می باشد. برای تهیه نقشه یو تی ام با جی پی اس دو یا سه فرکانسه ابتدا برداشت زمینی انجام می شود. برداشت و تهیه نقشه یو تی ام با جی پی اس بسیار سریع تر و دقیق تر از روش قبلی است. جی پی اس به محض روشن شدن اطلاعات زمین را ثبت می کنند. سپس به صورت خودکار نقشه یو تی ام را در نرم افزار اتوکد پیاده می کنند.

نقشه یو تی ام مصوب اداره ثبت اسناد

نقشه مصوب برای اداره ثبت نقشه ای یو تی ام است که با دقت و فرمت استاندارد باید تهیه گردد. برای انجام امور ثبتی ملک با مراجعه به اداره ثبت اسناد این نقشه معمولا در خواست می شود. در واقع افراد در صورتی که قصد اخذ سند تک برگ داشته باشد و بخواهند سند دفترچه ای را تعویض نمایند باید در خواست خود را به اداره ثبت اسناد بدهند. سپس اداره ثبت اسناد نیز با توجه به اطلاعات حقوقی درج شده در سند و همچنین با در خواست تهیه نقشه یو تی ام از عرصه سند تک برگ را صادر خواهد نمود.

نقشه یو تی ام نقشه ای است که با تهیه آن اطلاعات فنی ملک معلوم می گردد. از آنجایی که تهیه این نقشه با دقت بالا اهمیت دارد اداره ثبت اسناد این نقشه را تنها با مهر و امضای یک فرد با صلاحیت مانند کارشناس رسمی دادگستری نقشه برداری یا امور ثبتی قبول خواهد کرد. برای تهیه این نقشه از تجهیزات نقشه برداری دقیقی استفاده می شود و بعد از برداشت دقیق زمینی سپس ترسیم نقشه یو تی ام با اتوکد انجام می شود. این نقشه با مهر و امضای کارشناس معتبر می شود و در نتیجه قابل ارائه به اداره ثبت اسناد  خواهد بود. این نقشه از جانب اداره ثبت اسناد برای تصحیح سند و صدور سند برای ملک قولنامه ای نیز در خواست می شود.

تهیه نقشه یو تی ام شهرداری

نقشه یو تی ام امروزه از جانب ارگان های مختلف ملکی در خواست می شود. از جمله این ارگان ها شهرداری می باشد. شهرداری برای صدور جواز ساخت مدارکی را در خواست می کند. یکی از این مدارک نقشه یو تی ام می باشد. در واقع نقشه یو تی ام به این دلیل در خواست می شود که موقعیت ملک برای شهرداری معلوم و مشخص شود.

برای تهیه نقشه یو تی ام از عرصه با دقت بالا و فرمت شهرداری که دو هزارم است می بایست به فردی متخصص همانند کارشناس رسمی دادگستری مراجعه شود. این متخصص برای تهیه این نقشه از تجهیزات دقیقی بهره می گیرد تا نقشه تهیه شده با دقت بالا حاصل شود. در صورتی که افراد غیر متخصص برای تهیه این نقشه از تجهیزات با خطای بالا استفاده می کنند. و نقشه تهیه شده با دقت پایین و غیر قابل قبول حاصل می شود. هزینه نقشه utm طبق تعرفه و بر مبنای عواملی تعیین می شود. یکی از این عوامل مساحت ملک می باشد.

با تهیه نقشه یو تی ام چه مواردی مشخص می شود؟

نقشه یو تی ام تهیه می شود و موقعیت منحصر به فرد ملک معلوم می شود در واقع با تهیه این نقشه مواردی آشکار می شود که به شرح زیر است:

 • موقعیت مکانی مرکز ملک
 • تعیین مساحت دقیق عرصه با دقت سانتی متری
 • تعیین مساحت دقیق اعیان با دقت سانتی متری
 • متراژ دقیق حدود و همسایگی ملک
 • موقعیت مکانی حدود و شکستگی های ملک
 • اطلاعاتی که ادارات در خواست می کنند

تهیه نقشه یو تی ام توسط کارشناس رسمی دادگستری

نقشه یو تی ام نقشه ای با مختصات جهانی است که با تهیه نقشه یو تی ام برای ملک مختصات خاص و منحصر به فرد ملک به دست می آید. در واقع با تهیه این نقشه نمی توان ملکی یافت که موقعیت آن با موقعیت ملک مذکور مشابه باشد. همین امر باعث می شود بسیاری از مشکلات به وجود نیاید.

با توجه به بروز بودن نقشه یو تی ام  بسیاری از سازمان ها و ادارات امور ملکی برای به روز رسانی سیستم های خود و برای اینکه اطلاعات کافی از ابعاد و مساحت و موقعیت املاک کسب کنند. نقشه یو تی ام ملک را در خواست خواهند کرد. در صورتی که مالک املاک و اراضی باشید حتما روزی نیاز به تهیه این نقشه پیدا می کنید. شهرداری به منظور صدور جواز  ساخت، اداره ثبت اسناد به منظور صدور سند تک برگ و همچنین به عنوان تامین دلیل برای دادگاه های ملکی و … نقشه یو تی ام به عنوان یک مدرک بایستی تهیه گردد.

برای تهیه این نقشه با دقت بالا لازم است به یک فرد متخصص همچون کارشناس رسمی دادگستری نقشه برداری یا امورثبتی مراجعه نمود. این متخصص با روش های تخصصی تهیه نقشه یو تی ام را انجام خواهد داد. هزینه نقشه utm بر طبق تعرفه معلوم می شود.

تهیه نقشه یو تی ام توسط کارشناس رسمی دادگستری

تهیه نقشه یو تی ام توسط کارشناس رسمی دادگستری

این مطلب چه‌ اندازه برایتان مفید بوده است؟

امتیاز خود را ثبت کنید.

میانگین امتیاز: 0 / 5. تعداد رأی: 0

امتیازی ثبت نشده. اولین نفر شما باشید.

دیدگاه شما با موفقیت ثبت شد.

نظرتان را ثبت نمایید.

شماره همراه شما منتشر نخواهد شد.

تماس با ما