تصاویر ماهواره ای چیست؟

تصاویر ماهواره ای چیست؟

تفسیر و بررسی عکس هوایی کاربرد های زیادی در امور مخلف از جمله امور حقوقی ملک دارد. عکس هوایی و تصاویر ماهواره ای چیست؟ در پاسخ به این سوال می توان گفت این عکس ها از گذشته تا به امروزه با استفاده از هواپیما و ماهواره ها اخذ می شود. و با تفسیر و بررسی عکس هوایی در نتیجه اطلاعاتی از عکس هوایی استخراج می شود.

ممکن است فردی به دلیل مشخص نبودن حدود و مرز های ملک خود با ملک مجاور به اختلافاتی بخورد. این اختلافات در نهایت به مراجع قضایی کشیده می شود. در این صورت برای حل اختلافات ملکی باید مدارکی برای مرجع قضایی به عنوان تامین دلیل فراهم شود. در واقع لازم است حدود اربعه قدیمی اراضی تشخیص داده شود.

همچنین ممکن است دولت اراضی متعلق به فردی را نیز ملی محسوب کند. در این صورت برای اینکه بتوان بر این رای اعتراض نمود. و به مراجع قضایی ثابت کرد که اراضی ملی نمی باشد. نیز باید مدارکی را به عنوان تامین دلیل فراهم شود.

در هر دوی این موارد برای فراهم کردن تامین دلیل می بایست عکس هوایی تفسیر شوند. و تفسیر عکس هوایی توسط یک مفسر و متخصصی مانند کارشناس رسمی دادگستری نقشه برداری یا امور ثبتی ممکن است.

تفسیر عکس هوایی چیست؟

تفسیر عکس هوایی در واقع مراحل کشف، شناسایی عوارض و شرایط تصویری و در نتیجه اخذ تصمیم نهایی می باشد. عواملی که در تفسیر عکس هوایی بررسی می شود شامل شکل، اندازه ، تن، رنگ، نقش، سایه، موقعیت و .. می باشد. کارشناس رسمی دادگستری نفشه برداری یا امور ثبتی همان متخصصی است. که می تواند تفسیر عکس هوایی را انجام دهد. و به اطلاعاتی از عکس هوایی پی ببرد. به جهت انجام تفسیر عکس هوایی کارشناس از روش های تخصصی و از تجهیزاتی همچون استریوسکوپ استفاده خواهد کرد.

استریوسکوپ چیست؟

به طور کلی برای انجام تفسیر عکس هوایی دیدن با چشم و به صورت عادی کافی نمی باشد. و لازم است دید سه بعدی داشت. استریوسکوپ وسیله ای است که به مفسر دید سه بعدی می دهد. برای انجام تفسیر عکس هوایی با استریوسکوپ از زوج تصویر استفاده می شود.

فواید و اهمیت تفسیر عکس هوایی

  • تفسیر عکس هوایی نسبت به برخی از روش ها سرعت بالاتری دارد. و با انجام تفسر عکس هوایی می توان در کمترین زمان مناطق را مورد مطالعه قرار داد. و همچنین نقشه برداری از آن را انجام داد.
  • از آنجایی که در عکس هوایی عوارض به شکل طبیعی خود می باشند. در نتیجه تفسیر و بررسی آن راحت و سریع تر انجام می شود.
  • مناطقی که نقشه برداری از آن ممکن نمی باشد و غیر قابل دسترس و خطرناک می باشد. با استفاده از تفسیر عکس هوایی می توان بررسی کرد.

کاربرد تفسیر عکس هوایی

به طور کلی امروزه با پیشرفت علم در همه زمینه ها، از تفسیر عکس هوایی به جهت کشف حقایق استفاده می شود. از جمله مهم ترین کاربرد های تفسیر عکس هوایی تهیه تامین دلیل می باشد. تفسیر عکس هوایی به جهت کشف حقایق بسیار اهمیت دارد. در واقع یکی از مواقعی که اختلافات ملکی به وجود می آید. و در نتیجه لازم است تامین دلیلی تهیه شود. زمانی است که اشخاص بر سر حدود و مرز ها با مالکین اراضی مجاور خود به اختلاف بر بخورند. در نتیجه لازم است جانمایی ملک با انجام تفسیر عکس هوایی انجام شود. برای انجام تفسیر عکس هوایی می توان به کارشناس رسمی دادگستری نقشه برداری یا امور ثبتی مراجعه نمود. همچنین تفسیر عکس هوایی کاربرد هایی همانند نظامی، محیط زیستی، تهیه نقشه از مناطق بزرگ و.. را دارد.

تصاویر ماهواره ای چیست؟

تفسیر عکس هوایی اراضی ملی

ممکن است دولت اراضی اشخاص را ملی اعلام نماید. و در نتیجه مالکین این اراضی می توانند به این رای معترض باشند. برای اعتراض به ملی اعلام شدن اراضی لازم است مدارکی را به عنوان تامین دلیل فراهم نمود. و به مراجع قضایی ارائه داد. به عنوان مثال ممکن است دولت اراضی فردی را که برای مدتی آن را رها کرده است. و زراعتی در آن انجام نمی شود ملی اعلام شود. در نتیجه از آنجایی که رای دولت اشتباه است. امکان حفظ اراضی با اثبات سابقه احیا در اراضی وجود خواهد داشت.

امروزه پرونده های بسیاری با موضوع اراضی ملی وجود دارد. برای اینکه بتوان اراضی را از دولت پس گرفت باید ثابت شود اراضی ملی نمی باشد. و در آن سابقه احیا وجود دارد برای بررسی سابقه احیا در اراضی می بایست عکس هوایی تفسیر گردد. برای انجام تفسیر عکس هوایی لازم است عکس هوایی و تصاویر ماهواره ای تهیه شود. تصاویر ماهواره ای چیست؟  در واقع این تصاویر توسط ماهواره ها اخذ می شود. و شامل اطلاعاتی از اراضی می باشد.

برای انجام تفسیر عکس هوایی مراجعه به کارشناس رسمی دادگستری نقشه برداری یا امور ثبتی سبب می شود. که تفسیر عکس هوایی با دقت بالا انجام شود. و گزارش تفسیر عکس هوایی مهر و امضا شده معتبر می شود.

این متخصص بعد از تهیه عکس هوایی پوشش دار از محدوده ای که ملک در آن قرار گرفته است. با توجه به سال عکسبرداری سپس تفسیر عکس هوایی را با استفاده از تجهیزاتی همانند استریوسکوپ آغاز خواهد کرد. سپس با تشخیص نوع اراضی کارشناس یک گزارش تهیه خواهد کرد. و آن را مهر و امضا می کند تا در نتیجه این نقشه به همراه مدارک دیگر همانند نقشه یو تی ام قابل ارائه به مراجع قضایی باشد. برای تهیه نقشه یو تی ام نیز برداشت مختصات از کنج ها و شکستگی ها انجام می شود. و در ادامه ترسیم نقشه یو تی ام انجام می شود. نقشه یو تی ام به همراه گزارش تفسیر عکس هوایی قابل ارائه به مراجع قضایی خواهد بود.

تفسیر عکس هوایی از عهده چه کسی بر می آید؟

یک مفسر خوب و با تجربه می تواند با توجه به دانسته های ذهنی خود و درک عینی خود تشخیص و تفسیر عکس هوایی را به خوبی انجام دهد. در واقع کارشناس رسمی دادگستری نقشه برداری یا امور ثبتی تمامی این ویژگی ها را دارد. و در نتیجه با توجه به عوامل مختلف تفسیر و بررسی عکس هوایی را انجام خواهد داد. و به اطلاعات مهمی دست خواهد یافت.

تفسیر عکس هوایی از عهده چه کسی بر می آید؟

تفسیر عکس هوایی از عهده چه کسی بر می آید؟

این مطلب چه‌ اندازه برایتان مفید بوده است؟

امتیاز خود را ثبت کنید.

میانگین امتیاز: 0 / 5. تعداد رأی: 0

امتیازی ثبت نشده. اولین نفر شما باشید.

دیدگاه شما با موفقیت ثبت شد.

نظرتان را ثبت نمایید.

شماره همراه شما منتشر نخواهد شد.

تماس با ما