قیمت عکس هوایی سازمان نقشه برداری

قیمت عکس هوایی سازمان نقشه برداری

برخی املاک به دلایل مختلفی از جمله حوادث طبیعی دیوارکشیشان در طی گذر زمان تخریب می گردد. در نتیجه همین امر ممکن است باعث شود به حدود اراضی تعارض شود. در صورتی که به حدود اراضی تعارض گردد اختلافاتی به وجود می آید. برای حل این اختلافات لازم است تامین دلیلی تهیه شود. در واقع لازم است تفسیر عکس هوایی انجام شود.

در نتیجه سابقه دیوار کشی اراضی بررسی شود. برای تفسیر عکس های هوایی مربوط به ملک در دوره های گذشته که دیوارکشی وجود داشت باید به یک کارشناس رسمی دادگستری مراجعه گردد. این متخصص ابتدا عکس های هوایی را با توجه به سال و ساعت عکس برداری تهیه خواهد کرد.و سپس با روش های مخصوصی و با استفاده از تجهیزات دقیق تفسیر عکس های هوایی انجام می گردد. و حدود و مرز های ملک از آن استخراج می شود سپس با جانمایی ملک بر روی زمین حدود ملک مشخص می شود. سپس نقشه یو تی ام تهیه می گردد و این نقشه جهت ارائه به مراجع قضایی محیا است.

قیمت عکس هوایی سازمان نقشه برداری بر طبق تعرفه ای مشخص می شود. در واقع برای تهیه عکس هوایی می توان به این سازمان مراجعه نمود. در واقع سازمان نقشه برداری آرشیوی از عکس هوایی را در اختیار دارد.

تفسیر عکس هوایی

به شناخت عوارض بر روی عکس هوایی با استفاده از دید برجسته بینی را تفسیر عکس هوایی می گویند. تفسیر عکس هوایی کاربرد های بسیاری دارد. از جمله مهم ترین کاربرد های تفسیر عکس هوایی تهیه تامین دلیل برای حل اختلافات است.

برای انجام تفسیر عکس هوایی چند قاعده مهم وجود دارد که بایستی ملاک قرار داده شود. این قواعد شامل:

  • رنگ عارضه: اکثر عکس هوایی سیاه و سفید می باشد. اما کارشناس تفسیر عکس هوایی با توجه به تجربه خود می تواند عوارض با رنگ های مختلف را تشخیص دهد. پوشش گیاهی رنگ تیره دارد و زمین خاکی رنگی روشن دارد.
  • شکل: شکل عارضه کاربری عوارض را تعیین می کند. برای مثال ساختمان ها به صورت چند ضلعی می باشند.
  • ابعاد عارضه: یک کارشناس تفسیر عکس هوایی برای انجام تفسیر عکس هوایی ابعاد عارضه را در نظر می گیرد. یکی از مهم ترین فاکتور های تفسیر عکس هوایی ابعاد عارضه است. ابعاد منزل مسکونی کمتر از یک کارخانه است.
  • عوارض پیرامون: کاربری عوارض را عوارض پیرامون تعیین می کند. برای مثال بر سر قنات همیشه آبادی وجود دارد.
  • وضعیت آب و هوایی: سبک زندگی مردم یک منطقه ریشه در منابع آب و هوایی منطقه می باشد. برای مثال در جنوب از سایبان استفاده می شود.

عکس هوایی پوششی ایران توسط چه سازمانی تهیه می شود؟

سازمان نقشه برداری کشور و سازمان جغرافیایی دو سازمانی اند که عکس هوایی را در کشور ما اخذ می کنند و این سازمان های آرشیو هایی از عکس هوایی کل ایران را در دست دارند. با توجه به نوع پروژه و محدوده جغرافیایی می توان به این سازمان ها مراجعه نمود و عکس هوایی مورد نظر را دریافت نمود و بر طبق استاندارد ها و ضوابط استخراج نمود.

اولین عکس برداری سراسری و پوششی ایران در طی سال های 1334 تا 1336 توسط آمریکا و به مقیاس1:50000 انجام شد. سپس دومین عکسبرداری به مقیاس 1:20000 در سال شروع 1334 در حدود 10 سال به طول انجامید. سومین عکسبرداری در ایران سال 1370 در مقیاس 1:40000 و 1:70000 تهیه شد و هدف آن تهیه نقشه های پوششی 1:5000 بود.

بنابراین به جهت انجام تفسیر عکس هوایی در ابتدا لازم است عکس هوایی تهیه شود. برای تهیه عکس هوایی لازم است به سامان نقشه برداری و یا جغرافیایی مراجعه نمود. لازم به ذکر است که تهیه عکس هوایی و تفسیر و بررسی آن را می توان به کارشناس رسمی دادگستری نقشه برداری یا امور ثبتی سپرد.

کاربرد های عکس هوایی در زمینه شهرسازی

امروزه با پیشرفت علم در هر زمینه ای و به طبع در زمینه عکس هوایی امروزه از تفسیر و بررسی عکس هوایی به جهت کشف حقایق می توان استفاده نمود. متخصصان نفسیر عکس هوایی با استفاده از تخصص خود در این زمینه در موارد مربوط به اختلاف ملک یا تعین حدود ملک مدارک را آماده سازی می کند. از جمله کاربرد های تفسیر عکس هوایی بررسی وجود و یا عدم وجود بنا می باشد. در واقع ممکن است فردی قصد اثبات وجود بنا را در گذشته اراضی خود داشته باشد تا اثبات کند اراضی اش مسکونی است.

تفسیر عکس هوایی کارشناس رسمی دادگستری

در صورت بروز اختلافات ملکی لازم است مدارکی را تهیه نمود و به مراجع قضایی ارائه داد. برای مثال برخی املاکی که حدود معینی ندارند پس امکان تعارض و تجاوز به حدود اراضی وجود دارد. و همین امر سبب به وجود آمدن اختلافاتی می شود. این املاک که به دلایل مختلف مرز ها و حدودشان از بین رفته است. برای اینکه بتوان حدود و مرز های ملک را مشخص و معلوم کرد می توان به یک مفسر مراجعه کرد. بعد از تفسیرعکس های هوایی و جانمایی ملک بر روی زمین سپس نقشه یو تی ام تهیه می گردد.

همچنین ممکن است از طرف دولت اراضی ملی محسوب شود. در این صورت باعث به وجود آمدن اختلافاتی بین مالک اراضی و دولت می شود. برای اینکه افراد بتوانند تکلیف اراضی خود را مشخص نمایند بایستی مدارکی فراهم شود و در اختیار مراجع قضایی قرار بگیرد. تا ثابت شود اراضی احیاشده است و ملی نمی باشد.

برای انجام تفسیر عکس هوایی لازم است به فردی متخصص همچون کارشناس رسمی دادگستری نقشه برداری یا امور ثبتی مراجعه نمود. این متخصص به جهت انجام تفسیر عکس هوایی ابتدا عکس هوایی را تهیه خواهد کرد. قیمت عکس هوایی سازمان نقشه برداری بر طبق تعرفه معلوم می شود. بعد از تهیه عکس هوایی تفسیر و بررسی آن انجام می شود. اطلاعات لازم از عکس هوایی استخراج می شود. در صورتی که سابقه زراعت در اراضی تشخیص داده شد سپس گزارشی از تفسیر عکس های هوایی تهیه و مهر و امضا می شود همچنین نقشه یو تی ام از اراضی نیز به عنوان یک مدرک اساسی تهیه می گردد. با مجموع این مدارک و ارائه آن به مراجع قضایی می توان اراضی را حفظ نمود و اختلافات را حل کرد.

تفسیر عکس هوایی کارشناس رسمی دادگستری

تفسیر عکس هوایی کارشناس رسمی دادگستری

این مطلب چه‌ اندازه برایتان مفید بوده است؟

امتیاز خود را ثبت کنید.

میانگین امتیاز: 5 / 5. تعداد رأی: 1

امتیازی ثبت نشده. اولین نفر شما باشید.

دیدگاه شما با موفقیت ثبت شد.

نظرتان را ثبت نمایید.

شماره همراه شما منتشر نخواهد شد.

تماس با ما