هزینه نقشه یو تی ام ۱۴۰۱

هزینه نقشه یو تی ام ۱۴۰۱

نقشه یو تی ام نقشه ای با مختصات جهانی می باشد. با تهیه این نقشه موقعیت دقیق هر نقطه با دقت سانتی متری حاصل می شود. نقشه یو تی ام هم برای امور ثبتی و هم برای امور قضایی کاربرد دارد. همچنین ادارات و سازمان های مختلف نیز برای این که اطلاعاتی در باره ی موقعیت ملک کسب کنند نقشه یو تی ام را در خواست خواهند کرد. از آن جایی که این نقشه باید با دقت بالا مد نظراست پس حتما به متخصصی مانند کارشناس رسمی دادگستری برای تهیه این نقشه مراجعه نمایید. هزینه نقشه یو تی ام ۱۴۰۱ برطبق تعرفه معلوم می شود. هزینه تهیه نقشه یو تی ام بر طبق تعرفه تعیین می شود و به عواملی بستگی دارد. از جمله این عوامل مساحت ملک می باشد.

بنابراین در صورتی که برای انجام امور ثبتی ملک قصد اخذ سند تک برگی را داشته باشید در نتیجه لازم است نقشه یو تی ام تهیه شود. تا اطلاعات فنی ملک معلوم شود.

برای تهیه نقشه یو تی ام در صورتی که مرز ها و حدود ملک مشخص باشد و یا اینکه املاک اطراف دیوارکشی داشته باشند. در این صورت مختصات یو تی ام قابل برداشت خواهد بود و کارشناس با استفاده از جی پی اس دو یا سه فرکانسه در گوشه ها و شکستگی ها مستقر می شود و مختصات یو تی ام کنج ها را بر داشت خواهد کرد. اما در صورتی که موقعیت ملک معلوم نباشد و مرز های آن از بین رفته باشد. ابتدا باید حدود ملک معلوم گردد تا مختصات یو تی ام قابل برداشت باشد. در نتیجه لازم است جانمایی پلاک ثبتی ملک انجام شود. در ادامه نقشه یو تی ام ملک قابل تهیه خواهد بود.

نقشه یو تی ام

تهیه نقشه یو تی ام از جانب ادارات ملکی در خواست می شود تا در نتیجه شناسایی دقیق ملک ممکن باشد. با تعیی نقشه یو تی ام در نتیجه اطلاعاتی همچون متراژ، مساحت، موقعیت مکانی ملک، همسایگی ملک، وضعیت کلی ملک معلوم می شود. نقشه یو تی ام نقشه ای با سیستم مختصات جهانی می باشد و موقعیت دقیق هر نقطه به صورت منحصر به فرد تعیین می شود.

مزایای تهیه نقشه یو تی ام

نقشه یو تی ام مزایای بسیاری دارد که شامل موارد زیر است:

 • قرار گیری پلاک در مکان خود: با تهیه نقشه یو تی ام نمی توان ملک خاصی را برای دو فرد مجزا به ثبت رساند. به علاوه در این مانع از اشتباه گرفتن ملک با هر ملک دیگر می شود.
 • تعیین مساحت دقیق ملک: با تهیه نقشه یو تی ام مساحت و مختصات دقیق گوشه های ملک مانع متضرر شدن فروشنده یا خریدار می شود. در نتیجه هر طرف می توانند از مساحت ملک اطمینان داشته باشند.
 • جلوگیری از تجاوز به ملک: با تهیه این نقشه در نتیجه حدود دقیق ملک معلوم می شود. در نتیجه از تعارض عمدی و غیر عمدی به ملک جلوگیری می شود.
 • کاهش اختلافات ملکی: با تعیین درست ملک و معلوم شدن حدود و مرز ها در نتیجه از تعارض به ملک جلوگیری می شود و اختلافات ملکی به وجود نخواهد آمد.

کاربرد نقشه یو تی ام

نقشه یو تی ام کاربرد های بسیاری دارد. در واقع هر مکانی که به مختصات دقیق نقاط نیاز داشته باشیم این نقشه مورد استفاده قرار می گیرد. از جمله این کاربرد ها شامل موارد زیر است:

 • ارائه نقشه یو تی ام به جهت دریافت سند تک برگی ملک فاقد سند
 • رفع مغایرت سند با وضع موجود مک
 • بررسی موقعیت ملک با طرح های عمرانی
 • تعیین دقیق میزان پسروی ملک

همچنین ادارات بسیاری همچون موارد زیر نقشه یو تی ام را از مالکین در خواست می کنند این ادارات شامل:

 • اداره ثبت اسناد برای صدور و رفع مغایرت سند ملک
 • مراجع قضایی در صورت وجود اختلاف بر روی ملک مورد نظر و املاک مجاور
 • دیوان عدالت اداری برای بررسی دقیق موضوع مخصوصا مغایرت سند.
 • اداره ثبت اسناد به جهت تصحیح سند
 • اداره منابع طبیعی برای تشخیص اراضی ملی از اراضی احیا شده
 • شهرداری برای بررسی وضعیت ملک با طرح توسعه شهری
 • و ارگان های دیگر…

تهیه نقشه یو تی ام برای اخذ سند تک برگی

اسناد قدیمی ملک معایب بسیاری دارد و وجود این سند ممکن است مشکلاتی را به وجود آورد. بنابراین هر چه زود تر لازم است اقداماتی را انجام داد تا بتوان برای ملک سند تک برگی اخذ نمود.

برای اخذ سند تک برگی لازم است مدارکی را تهیه و به اداره ثبت اسناد ارائه نمود. یکی از این مدارک نقشه یو تی ام است. در واقع برای صدور این سند باید تمامی اطلاعات حقوقی و فنی مربوط به ملک معلوم گردد. اطلاعات فنی و مکانی ملک به طور کامل در سند دفترچه ای درج نشده است و اطلاعات موجود دقت پایینی دارد همچنین از آنجایی که در اسناد جدید اطلاعاتی همانند موقعیت مکانی و کروکی ملک درج می گردد پس باید تمامی این اطلاعات به نحوی به دست بیاید.

برای تهیه نقشه یو تی ام می توان به فردی متخصص مراجعه نمود. کارشناس رسمی دادگستری نقشه برداری یا امور ثبتی همان متخصصی است که می تواند این نقشه را با دقت بالایی تهیه نماید.

بنابراین برای تعویض سند دفترچه ای به سند تک برگ باید نقشه یو تی ام تهیه گردد برای تهیه این نقشه می توان به یک کارشناس رسمی دادگستری مراجعه کرد وی تخصص و توانایی تهیه این نقشه را دارد و نقشه تهیه شده توسط وی مورد قبول اداره ثبت اسناد خواهد بود.

این متخصص با استفاده از تجهیزات دقیق و مخصوص مانند جی پی اس دو یا سه فرکانسه که دقت بالایی دارد کنج های ملک را برداشت خواهد کرد و سپس نقشه یو تی ام را ترسیم و چاپ خواهد کرد و آن را مهر و امضا خواهد کرد با استفاده از این مدرک و اطلاعات و مدارک دیگر در نهایت می توان سند تک برگ اخذ کرد. هزینه نقشه یو تی ام ۱۴۰۱ بر طبق تعرفه تعیین می شود. تعرفه تهیه نقشه یو تی ام بر طبق مساحت و ابعاد ملک تعیین می گردد.

تهیه نقشه یو تی ام برای اخذ سند تک برگی

تهیه نقشه یو تی ام برای اخذ سند تک برگی

این مطلب چه‌ اندازه برایتان مفید بوده است؟

امتیاز خود را ثبت کنید.

میانگین امتیاز: 5 / 5. تعداد رأی: 1

امتیازی ثبت نشده. اولین نفر شما باشید.

دیدگاه شما با موفقیت ثبت شد.

نظرتان را ثبت نمایید.

شماره همراه شما منتشر نخواهد شد.

تماس با ما