کارشناس رسمی تفسیر عکس هوایی

کارشناس رسمی تفسیر عکس هوایی

امروزه با پیشرفت علم و فناوری در هر زمینه‌ای. و به طبع در زمینه عکس‌های هوایی استفاده از این علوم روز برای کشف حقایق بسیار ارزشمند است. از این مستندات می‌توان در زمینه ‌های گوناگون و برای تامین دلیل استفاده کرد. کارشناس رسمی تفسیر عکس هوایی  با استفاده از تخصص خود در این زمینه. در موارد مربوط به اختلاف املاک یا تعیین حدود املاک، مستندات و مدارک لازم را جهت ارائه آماده می‌کند. برای شناسایی عوارض می‌توان از نشانه ‌ها و معیار های گوناگونی استفاده کرد. که این تخصص را کارشناسان رسمی دادگستری نقشه برداری یا امور ثبتی داردند. و با مراجعه به  این کارشناسان زبده و متخصص در این زمینه می‌توان. حداکثر استفاده را از اطلاعات و مستندات عکس های هوایی برد.

تاریخچه تفسیر عکس های هوایی

تفسیر عکس های هوایی حدودا از ۱۵۰ سال پیش تا به امروز ادامه داشته است. و در این زمان این کار توانسته کمک زیادی به بشر از هر نظر از جمله کم کردن هزینه ها، بالا بردن سرعت ، بهینه سازی وقت و حل اختلافات ملکی داشته است.

هزینه تفسیر عکس هوایی

تفسیر عکس هوایی هر ساله طبق تعرفه سازمان نقشه برداری کشور ابلاغ می شود.  معمولا جانمایی و تفسیر عکس های هوایی. بر روی عکس های قدیمی تر دقت و زمان بیشتری را از کارشناس تفسیر عکس هوایی می گیرد. بنابراین هر چه سال عکسبرداری قدیمی تر باشد. ، هزینه تفسیر عکس نیز بیشتر می شود. هر چه تعداد سال های تفسیر عکس هوایی بیشتر باشد ،هزینه تفسیر عکس های هوایی بیشتر می شود.

تعریف کلی تفسیر عکس هوایی

در حالت کلی می توان گفت تفسیر عکس، عملی است. که به بررسی تصاویری که از زمین عکس برداری شده است در سنوات مختلف به منظور شناسایی اشیا و ارتباط آن ها. با هم و برای امور قضاوتی می پردازد. که نیاز به ارزیابی آگاهانه یک عارضه و یا شی ناشناخته. و اهمیت آن عارضه و یا شی نسبت به عوارض و یا اشیای دیگر و تجزیه و تحلیل آن ها می دارد.

کارشناس تفسیر عکس هوایی و ماهواره ای یا مفسر عکس هوایی در دادگاه کیست؟

از جمله وظایف کارشناس دادگستری رشته نقشه برداری،تفسیر تصاویر هوایی برای مسائل مختلفی. از جمله مباحث مربوط به زمین های زراعی و کشاورزی. و یا تشخیص و جانمایی حدود اربعه املاک و زمین هایی است.که  در حال حاضر حدود آن ها مشخص نیست و یا حدود اربعه ملک تغییر کرده است.

تفسیر و بررسی عکس هوایی اراضی ملی و تهیه تامین دلیل

در واقع ممکن است فردی متوجه شود. که اراضی اش ملی یا موات اعلام شده است. در نتیجه مجاز است به این رای معترض باشد. در واقع دولت مالک اراضی ملی است. و ممکن است اراضی افراد را ملی یا موات اعلام نماید.

اراضی ملی به زمینی گفته می شود. که سابقه احیا در آن وجود ندارد. و زمین شکل طبیعی خود را حفظ کرده است. در نتیجه لازم است تفسیر عکس هوایی انجام شود. و سابقه احیا در اراضی بررسی شود. و در صورتی که معلوم شود. در اراضی سابقه احیا وجود داشته است مشخص می شود. که اراضی ملی نمی باشد و احیا شده است. بنابراین لازم است تفسیر عکس هوایی به منظور تهیه تامین دلیل. برای دادگاه توسط فرد دارای صلاحیت انجام شود.

برای انجام تفسیر عکس هوایی لازم و ضروری است. که به یک فرد متخصص مراجعه نمود. کارشناس رسمی دادگستری نقشه برداری یا امور ثبتی همان متخصصی است. که می تواند تفسیر و بررسی عکس هوایی را با دقت بالا انجام دهد. در واقع از آنجایی که تفسیر عکس هوایی به منظور تهیه تامین دلیل برای دادگاه انجام می شود. حتما لازم است به فردی همچون کارشناس رسمی دادگستری مراجعه نمود. تا مدارک به عنوان تامین دلیل معتبر باشد. برای انجام تفسیر عکس هوایی ابتدا عکس هوایی قدیمی اراضی تهیه می شود. و در ادامه تفسیر و بررسی می شود. تا در نتیجه اطلاعاتی از عکس هوایی حاصل شود. و تامین دلیلی برای ارائه به دادگاه آماده گردد.

کارشناس رسمی تفسیر عکس هوایی

خصوصیات تفسیر عکس های هوایی کشاورزی

اندازه گيري ويژگي هاي هندسي عوارض. مانند طول، مساحت و ارتفاع و همچنين شناخت خود عارضه. و استنباط بعضي ويژگي هاي آن مانند رطوبت خاک، ناخالصي هاي درون آب، جنس سنگها، نوع محصولات کشاورزی،. کيفيت ساختمان هاي شهري و غيره بسيار مهم مي باشد.

مثلاً در ارزيابي توان کشاورزي يک منطقه. دانستن بافت، رطوبت و حاصلخيزي خاک مزارع بسيار مهمتر از اندازه خود منطقه مي باشد. يا در بررسي شهرها علاوه بر اندازه ساختمان ها و خيابان ها، کيفيت آن ها. هم از نظر جنس مصالحی که در آن بکار رفته شده است. آرايش مکاني و شکل هر کدام در نظام کلي شهر، اهميت خاصي دارد. بنابراين متخصص عکس هاي هوايي بايستي. اطلاعات کافي درباره اندازه گيري ابعاد، تشخيص نام و شناسايي ويژگي هاي عوارض روي عکس هاي هوايي کسب کند.

تفسیر عکس هوایی چیست؟

همانطور که مستحضرید تفسیر عکس پدیده ها و ویژگی هایی است .که روی عکس های هوایی است.برای شناخت پدیده ها روی عکس ارتباط مستقیم با آشنایی مفسر روی پدیده وجود دارد. شناخت برخی از موارد نظیر: نوع پوشش گیاهی، نوع خاک، نوع سنگ … بدون در نظر گرفتن معیار و اصول فنی کاری پیچیده می باشد. اما این موارد بستگی به کیفیت و مقیاس عکس دارد. امروز نتایج حاصل از تفسیر عکس های هوایی بین تفسیر کننده مختلف. متفاوت می باشد. آن دسته از تفسیر کننده هایی که تجربه زیادی در این زمینه دارند. بهتر می توانند عکس های هوایی را تفسیر کنند.

در تفسیر عکس های هوایی، مفسران چه کارهایی انجام می دهند:

  • آشکارسازی: شامل روش هایی است که به طور مستقیم و غیر مستقیم برروی عکس تفکیک می شوند.
  • شناسایی و تشخیص: در این روش پدیده هایی که با اسم مشخص می شوند جزو مهمترین عملیات تفسیر عکس های هوایی است.
  • تحلیل: در این عملیات مکان یابی پدیده ها اشکار می شوند.
  • قیاس: در کارهای پیچیده از اصل همگرایی شواهد برای پیش بینی برخی رابطه ها روی عکس های هوایی استفاده می شود.
  • طبقه بندی: در این مبحث پدیده های شناسایی شده به طور منظم طبقه بندی و دسته بندی می شوند.
  • ایده ال سازی: در این حیطه با استفاده از خط های توزیع مکانی در پدیده ها، خلاصه سازی می شود.
  • تعیین صحت: در این پدیده نقاطی هستند که به صورت تصادفی بر روی منطقه مورد نظر مورد مشاهده قرار می گیرند.

در تفسیر عکس های هوایی، مفسران چه کارهایی انجام می دهند:

در تفسیر عکس های هوایی، مفسران چه کارهایی انجام می دهند:

این مطلب چه‌ اندازه برایتان مفید بوده است؟

امتیاز خود را ثبت کنید.

میانگین امتیاز: 0 / 5. تعداد رأی: 0

امتیازی ثبت نشده. اولین نفر شما باشید.

دیدگاه شما با موفقیت ثبت شد.

نظرتان را ثبت نمایید.

شماره همراه شما منتشر نخواهد شد.

تماس با ما