میخ کوبی در نقشه برداری

میخ کوبی در نقشه برداری

میخ کوبی چهارگوشه ملک بیشتر به دلیل مشخص شدن حدود ملک روی زمین و جلوگیری از تجاوز به حدود ملک انجام می شود. در واقع ممکن است حدود اربعه ملک بر روی زمین نا معلوم باشد در نتیجه انجام میخ کوبی زمین ضروری خواهد بود. همچنین برای انجام هر ساخت و سازی در ملک و اخذ سند تک برگ لازم و ضروری است که حدود اربعه تثبیت شود.

برخی اختلافات املاکی که پیش می آید به دلیل مشخص نبودن حدود املاک مجاور یک دیگر است. مخصوصا اراضی دارای سند قدیمی که معمولا با مشخص نبودن حدودشان مشکلاتی را به وجود می آورند و مالکینشان به اختلافاتی با هم بر می خورند. بنابراین هر چه زود تر لازم است اقدام به میخ کوبی در نقشه برداری نمود و چهار گوشه ملک را بر روی زمین تثبیت گردد.

برای انجام میخ کوبی زمین با دقت بالا لازم است به فردی متخصص مراجعه نمود. در واقع تنها یک فرد متخصصی همچون کارشناس رسمی دادگستری نقشه برداری یا امور ثبتی می تواند این عملیات را به صورت اصولی و بدون خطا انجام دهد. کارشناس برای انجام این عملیات در صورت مشخص بودن حدود اربعه نقشه یو تی ام را تهیه می کند و در صورتی که حدود اربعه ثبتی مشخص نباشد نقشه یو تی ام جانمایی پلاک ثبتی باید تهیه گردد. تا با مشخص شدن حدود ثبتی مختصات یو تی ام قابل برداشت باشد و سپس میخکوبی و دیوارکشی انجام خواهد شد.

چه مواقعی انجام میخ کوبی زمین ضروری است؟

میخ کوبی زمین انجام می شود تا حدود اربعه ملک بر روی زمین تثبیت شود. به طوری که تعارض به حدود اربعه ملک انجام نشود. برای میخ کوبی زمین با دقت بالا و تثبیت حدود اربعه بر روی زمین لازم است نقشه برداری زمین انجام شود و نقشه یو تی ام تهیه شود. زمانی لازم است میخ کوبی زمین انجام شود که:

  • میخ کوبی نقاط در عملیات نقشه برداری یا پروژه عمرانی: یکی از رایج ترین کاربرد میخ کوبی زمین زمانی است که افراد قصد ساخت و ساز ملک خود را داشته باشند. در نتیجه لازم است حدود اربعه اراضی بر روی زمین تثبیت شود.

  • میخ کوبی ملک برای املاکی که گمشده هستند:

ممکن است فردی سند قدیمی از ملک در اختیار داشته باشد اما از آدرس ملک بی اطلاع باشد در نتیجه لازم است با انجام جانمایی پلاک ثبتی آدرس ملک معلوم شود. در ادامه میخ کوبی ملک بر روی زمین انجام می شود.

  • میخ کوبی زمین به جهت اخذ سند تک برگی اراضی:

به جهت اخذ سند تک برگی ابتدا لازم است نقشه یو تی ام تهیه شود. با نا معلوم بودن حدود اربعه ملک ابتدا لازم است نقشه یو تی ام تهیه شود و تثبیت این حدود بر روی زمین انجام شود.

  • میخ کوبی املاکی که حدود به هم ریخته ای دارند:

اراضی زراعی معمولا حدود معلومی ندارند و ممکن است مرز های بین اراضی مجاور به دلایلی به هم بریزد. در نتیجه با به هم ریختن مرز ها لازم است حدود اربعه اراضی معلوم شود و بر روی زمین تثبیت و میخ کوبی گردد.

  • برای حل اختلافات ملکی:

ممکن است به حدود اراضی تعارض شود در نتیجه با روش های تخصصی لازم است حدود اراضی معلوم شود و مختصات کنج ها بر روی زمین میخ کوبی گردد.

  • تفکیک و تقسیم اراضی:

بعد از انجام تفکیک اراضی میخ کوبی قطعات تقسیم شده انجام می شود. تفکیک اراضی انجام می شود تا اراضی به قطعات کوچک تر تبدیل شود. برای انجام تفکیک اراضی نقشه یو تی ام تهیه می شود و در ادامه نقشه تفکیکی تهیه می شود. با جانمایی مختصات یو تی ام کنج ها تفکیک انجام می شود.

میخ کوبی ملک فاقد حدود معلوم

در صورتی که حدود اربعه ملک بر روی زمین نا معلوم باشد در نتیجه لازم است جانمایی پلاک ثبتی ملک انجام شود. برای انجام جانمایی پلاک ثبتی اسناد و مدارک قدیمی ملک بررسی شود. در ادامه با استخراج نقشه ثبتی ملک جانمایی آن بر روی زمین انجام می شود. با معلوم شدن حدود ثتبی ملک بر روی زمین سپس نقشه یو تی ام ملک قابل تهیه خواهد بود. برای تهیه این نقشه از تجهیزات نقشه برداری دقیقی استفاده می شود. در نتیجه مختصات یو تی ام کنج های ملک معلوم می شود. و تثبیت چهار گوشه ملک بر روی زمین انجام می شود و کنج های ملک میخ کوبی و تثبیت می شود.

میخ کوبی قبل از انجام ساخت ملک

قبل از اینکه ساخت و ساز در ملک انجام شود ابتدا لازم است حدود اربعه ثبتی ملک روی زمین تثبیت شوند. در واقع لازم است بنا در حدود دقیق ثبتی ملک ساخته شود. تا در آینده مشکلات ملکی به وجود نیاید.

برای انجام میخ کوبی و پیاده سازی حدود اربعه ملک لازم است به فردی متخصص مراجعه نمود.

در صورتی که این مرحله توسط افراد غیر متخصص انجام شود ممکن است ملک در جای واقعی خود قرار نگیرد. و به حدود قطعات مجاور تجاوز شود. با مراجعه به اشخاص غیر متخصص برای انجام میخ کوبی و پیاده سازی زمین در نتیجه مالک بعد از ساخت ملک با مشکلاتی روبه رو می شود و ممکن است مجبور به تهیه نقشه کادر یا بلوکی شود. تهیه این نقشه مشکلات بسیاری را به همراه دارد. با مراجعه به متخصصی مثل کارشناس رسمی دادگستری می توان مطمئن بود که پیاده سازی چهارگوشه ملک بر روی زمین به بهترین صورت انجام می شود.

میخ کوبی در نقشه برداری به این نحو انجام می شود که اگر مختصات یو تی ام کنج های ملک معلوم باشد در کمترین زمان این امر ممکن می شود. اما در صورت مشخص نبودن مختصات یو تی ام چهار گوشه ملک باید این مختصات برداشت شود. در صورتی که حدود ملک مشخص باشد برداشت مختصات یو تی ام با استفاده از جی پی اس دو فرکانسه انجام می شود و پیاده سازی انجام می شود اما در صورت مشخص نبودن حدود اربعه ابتدا عملیات جانمایی پلاک ثبتی انجام می شود تا حدود ثبتی ملک روی زمین مشخص شود و سپس مختصات یو تی ام برداشت می شود و تثبیت و دیوارکشی انجام می شود.

میخ کوبی قبل از انجام ساخت ملک

میخ کوبی قبل از انجام ساخت ملک

این مطلب چه‌ اندازه برایتان مفید بوده است؟

امتیاز خود را ثبت کنید.

میانگین امتیاز: 0 / 5. تعداد رأی: 0

امتیازی ثبت نشده. اولین نفر شما باشید.

دیدگاه شما با موفقیت ثبت شد.

نظرتان را ثبت نمایید.

شماره همراه شما منتشر نخواهد شد.

تماس با ما