پلاک ثبتی اصلی و فرعی

پلاک ثبتی اصلی و فرعی

جانمایی پلاک ثبتی عملیاتی تخصصی است به جهت معلوم نمودن حدود ثبتی ملک و آدرس ملک انجام می شود. یکی از مواقعی که لازم است جانمایی پلاک ثبتی ملک انجام شود زمانی است که اراضی گمشده شناخته شود. در واقع ملک گمشده ملکی است که موقعیت و آدرس معلومی ندارد. برای معلوم نمودن آدرس ملک گمشده لازم است با توجه به پلاک ثبتی اصلی و فرعی جانمایی پلاک ثبتی انجام شود. در واقع پلاک ثبتی اصلی و فرعی ملک به جهت شناسایی ملک به وجود آمده است.

جانمایی پلاک ثبتی را می توان به یک فرد متخصص و با تجربه همچون کارشناس رسمی دادگستری نقشه بردرای یا امور ثبتی سپرد. این متخصص برای انجام جانمایی پلاک ثبتی از اسناد و مدارک ثبتی و قدیمی ملک بهره خواهد برد. برای انجام این عملیات اسناد قدیمی ملک گرد آوری می شود. در ادامه اسناد ثبتی ملک از بانک اطلاعات ثبتی استخراج می شود. با جانمایی نقشه ثبتی ملک بر روی زمین حدود ثبتی ملک معلوم می شود.

در نهایت پس از مشخص شدن موقعیت مکانی و آدرس ملک، کارشناس از جی پی اس دو فرکانسه استفاده می کند. و پس از برداشت مختصات یو تی ام نقشه یو تی ام ملک ترسیم و چاپ خواهد شد و در نهایت قابل ارائه به اداره ثبت اسناد جهت اخذ سند تک برگ خواهد بود. این نقشه با مهر و امضای کارشناس معتبر می شود.

تعریف پلاک ثبتی ملک

پلاک ثبتی بخشی از شناسنامه ملک می باشد که توسط اداره ثبت اسناد و املاک برای شناسایی ملک استفاده می شود.

سازمان ثبت اسناد و املاک برای بررسی وقوع و قرار گیری ملک تقسیم بندی ها را از استان آغاز خواهد کرد. در نتیجه هر یک از آن ها به واحد های کوچک تر که بخش نامیده می شود تقسیم می شود. سپس قطعات کوچک به قطعات کوچک تر تبدیل می شود و به هر یک از قطعات قطعه اصلی گفته می شود. به این قطعه مادر شماره پلاک اصلی تعلق می گیرد و به قطعات کوچک تر شماره پلاک فرعی در نظر گرفته می شود.

این شماره پلاک ها در صفحه دوم سند دفترچه ای درج شده است و با علامت ممیز این شماره جداسازی می شود.

جانمایی پلاک ثبتی 

اختلافات ملکی بین مالکین املاک مجاور هم ممکن است به وجود آید. در نتیجه با به وجود آمدن اختلافات ملکی لازم است مدارکی تهیه شود تا با استفاده از این مدارک اختلافات ملکی قابل حل باشد. برای مثال ممکن است تداخل بین مرز ها و حدود اراضی مجاور هم به وجود آید در نتیجه تنها کاری که لازم است انجام شود تهیه تامین دلیل است.

برای جلوگیری از این اختلافات لازم است حدود اربعه اراضی بر روی زمین مشخص و تثبیت شود. در حقیقت این اختلافات به دلیل نا معلوم بودن حدود ثبتی ملک به وجود می آید. برای معلوم نمودن حدود اربعه دقیق ملک بر روی زمین لازم است جانمایی پلاک ثبتی انجام شود.

جانمایی پلاک ثبتی باید توسط یک شخص متخصص انجام شود و همچنین از آنجایی که این کار حقوقی است. بنابراین باید به صورت کارشناسانه جانمایی پلاک ثبتی انجام شود. بنابراین مراجعه به کارشناس رسمی دادگستری نقشه برداری یا امور ثبتی ضروری خواهد بود.

کارشناس رسمی دادگستری با استفاده از مدارک موجود ملک و همچنین مدارک ثبتی پس از استخراج مدارک جانمایی پلاک ثبتی ملک روی زمین انجام خواهد داد. سپس بامشخص شدن حدود ثبتی ملک تهیه نقشه یو تی ام ممکن خواهد بود.  با تهیه نقشه یو تی ام از ملک میتوان حدود ملک را تثبیت کرد تا تداخل و تجاوز از جانب املاک مجاور پیش نیاید. و از حدود ملک حفاظت شود.

جانمایی پلاک ثبتی چه کاربرد هایی دارد؟

شماره پلاک ثبتی اصلی و فرعی ملک در سند ملک درج می شود. این شماره ها به جهت شناسایی املاک و اراضی به وجود آمده اند. به جهت انتقال سند، خرید و فروش ملک، ارزیابی ملک، حل اختلافات ملکی و .. بررسی اسنادو مدارک ثبتی ملک از طریق جانمایی پلاک ثبتی انجام می شود.

از جمله کاربرد های جانمایی پلاک ثبتی ملک شامل:

  • تعیین مرز ها و متراژ زمین
  • انجام جانمایی پلاک ثبتی ملک
  • تعیین مختصات یو تی ام ملک بر روی عکس هوایی
  • تشخیص موقعیت دقیق ملک
  • تشخیص موقعیت ملک گمشده
  • تشخیص حدود اربعه ملک که مرز های نا معلومی دارد.

جانمایی پلاک ثبتی ملک کارشناس رسمی دادگستری

مالک در صورتی که بخواهد از حدود ملک خود حفاظت کند می بایست تثبیت و دیوارکشی عرصه ملک انجام شود. اراضی کشاورزی معمولا به دلیل عدم وجود دیوارکشی به مشکلات و اختلافاتی با قطعات مجاورشان بر می خورند این اختلافات به دلیل تعرض و تجاوزی که بین قطعات بر سر حد و حدود پیش می آید. بنابراین برای تثبیت و دیوارکشی اراضی ابتدا باید حدود ثبت شده و قانونی ملک روی زمین مشخص شود تا با تهیه نقشه یو تی ام بتوان تثبیت اراضی و اخذ سند تک برگ را انجام داد.

برای انجام جانمایی پلاک ثبتی ملک لازم است به یک فرد متخصص مراجعه نمود. کارشناس رسمی دادگستری نقشه برداری یا امور ثبتی متخصصی است که می تواند این عملیات را انجام دهد.

برای جانمایی پلاک ثبتی از شماره پلاک مندرج در سند قدیمی استفاده می شود. و با استفاده از آن اطلاعات ثبت شده و نقشه های ثبتی مربوط به پلاک ثبتی مشخص و معلوم می شود. پلاک های ثبتی املاک و اراضی را سازمان ثبت اسناد برای شناسایی اراضی و املاک و محل قرار گیری آن ها به وجود آورد. با جانمایی پلاک ثبتی ملک بر روی زمین حدود ثبتی ملک معلوم می شود. در ادامه نقشه برداری از ملک انجام می شود. برای انجام نقشه برداری و تهیه نقشه یو تی ام از جی پی اس دو یا سه فرکانسه استفاده می شود. بعد از برداشت زمینی ترسیم نقشه یوتی ام سپس این نقشه با مهر و امضا قابل ارائه به ادارات و سازمان های مختلف خواهد بود. در واقع با استفاده از این نقشه می توان سند تک برگی برای ملک اخذ نمود.

هزینه جانمایی پلاک ثبتی ملک

بر آورد هزینه جانمایی پلاک ثبتی توسط کارشناس رسمی دادگستری انجام می شود. این هزینه طبق تعرفه ای مشخص می شود و به عواملی از جمله اسناد قابل دسترس، مساحت ملک و .. بستگی دارد.

هزینه جانمایی پلاک ثبتی ملک

هزینه جانمایی پلاک ثبتی ملک

این مطلب چه‌ اندازه برایتان مفید بوده است؟

امتیاز خود را ثبت کنید.

میانگین امتیاز: 0 / 5. تعداد رأی: 0

امتیازی ثبت نشده. اولین نفر شما باشید.

دیدگاه شما با موفقیت ثبت شد.

نظرتان را ثبت نمایید.

شماره همراه شما منتشر نخواهد شد.

تماس با ما