تفسیر نقشه های هوایی کشاورزی

تفسیر نقشه های هوایی کشاورزی

تفسیر نقشه های هوایی بر اساس کاربرد های اراضی میتواند به قسمت های مختلفی تقسیم شد. و کاربرد های متفاوتی نیز داشته باشد. ما تا به حال در مورد تقسیر عمس های هوایی ، هزینه تفسیر عمس های هوایی و اینکه چه کسانی توانایی تفسیر این نقشه ها رادارد بحث کردیم. اما امروز در این مقاله ما قصد داریم. که در مورد تفسیر عکس هوایی کشاورزی بحث کنیم. که امیدوارم اطلاعات کافی را از این مقاله به دست آورید.

منظور از تفسير عکس هاي هوايی، شناسايي عوارض و تعيين حدود و استخراج ويژگي هاي آن ها بر روي عکس هاي هوايي مي باشد.

خصوصیات تفسیر عکس های هوایی کشاورزی

در بررسی ویژگی های یک منطقه عوامل زیادی در آن دخل و تصرف دارند. آب و هوای منطقه میزان حاصل خیزی ، کاریری منطقه ، رطوبت …که در بررسی ویژگی های منطقه بسیار مهم و حائز اهمیت هستند. برای مثال برای اینکه بدانیم در یک منطقه کشاورزی که اقلام متفاوتی در آن کشت می شود. چه چیز هایی در بررسی آن مهم است. میتوان ویژگی هایی همچون نوع خاک ،میزان حاصل خیزی ، زطوبت ، نوع بافت و … را در نظر گرفت یا اگر بخواهیم بافت شهری را در نظر بگیریم. جمعبت آن شهر ، موقعیت جغرافیایی ، بافت ساختمان ها ، ارایش خیابان ها و … برای بررسی ها بسیار مهم و ضروری هستند. بنابراين متخصص عکس هاي هوايي بايستي اطلاعات کافي درباره اندازه گيري ابعاد، تشخيص نام و شناسايي ويژگيهاي عوارض روي عکسهاي هوايي کسب کند.

تفسیر عکس های هوایی کشاورزی:

در تفسیر عکس های هوایی به دلیل کاهش خطا و پیشگیری از عدم به وجود آمدن مشکل در اراضی کشاورزی و عدم تعرض اراضی به همدیگر این کار باید توسط کارشناسان این حوزه انجام شده تا ملاحظات لازم به عمل آید.

اما ما چند مورد از ملاحظات لازم برای تفسیر عکس های هوایی کشاورزی را در زیر برای شما بیان خواهیم کرد. تا با این موارد آشنایی کافی و لازم را داشته باشید. تا بدانید برای تفسیر عکس هوایی چه چیز هایی لازم است:

باند عکسبرداري:

عکس های هوایی که از اراضی گرفته می شود. بر اساس برخی از باند ها خواهند بود. که بر اساس میزان انعکاس عوارض خواهند بود. و بر اساس این باند ها ما میتوانیم اجزای مختلف را از همدیگر تشخیص دهیم. به عنوان مثال در باند قرمز همواره خاک بسیارروشن تر از گیاهان دیده می شود.

مقياس عکس:

همواره در نقشه های مختلف مطمعنا کلمه مقیاس را دیده اید. یا از افراد مختلف این کلمه را شنیده اید. اما مقیاس عکس برداری چگونه در تفسیر عکس های هوایی به ما کمک خواهد کرد ؟ اگر توجه کرده باشید برای فهمیدن اندازه زمین کشاورزی و مقایسه آن با اراضی مجاور باید این عکس در مقیاس بزرگتری تهیه شود تا بتوان تفاوت زمین مد نظر را در مقایسه با زمین های دیگر به دست آورد این عمل به ما در درک و تفسیر این موضوع به ما کمک خواهد کرد.

زمان عکسبرداري:

زمان عکس برداری مربوط به فصل ها و زمان های مختلف از سال است که بتوان در این عکس ها پوشش گیاهی ، میزان رطوبت ، حاصل خیزی خاک و… را در زمان های مختلف دردست داشته باشیم تا به وسیه این موارد درک بهتری از ویژگی های زمین های کشاورزی منطفه داشته باشیم.

برای باز پس گیری اراضی زراعی که جزو اراضی ملی هستند چه کاری باید انجام داد؟

ممکن است برای بسیاری از افراد این مشکل به وجود آید. که اراضی کشاورزی آنان اکنون جزو اراضی ملی ثبت شد. و نمیتوانند از اراضی خود در جهت کشاورزی استفاده کنند. این اتفاق ممکن است از سال های گذشته برای بسیاری از کشاورزان عزیز اتفاق افتاده باشد. اما اگر کشاورزی نسبت به ادعای خود مطمعن بوده باید این ادعای خود را اثبات کند. تا بتواند زمین خود را باز به دست اورد.

برای این کار شخص مد نظر باید عکس هوایی از زمین خود را در همان سالی که از این زمین به منظور کشاورزی استفاده میکرد. را به همراه گزارش تفسیر عکس هوایی کشاورزی به دادگاه ارائه دهد. تا با بررسی ادعای متقاضی در صورت صحت زمین کشاورزی این شخص از لیست اراضی ملی خارج شده است. و به خود شخص بازگردانده شود. که باز هم در اینجا اهمیت عکس هوایی کشاورزی را در چنین مواردی نیز ملاحظه کردید. و اگر توجه کرده باشید مقدار خطای ناچیزی در عکس برداری و یا تفسیر نادرست میتواند احتمال اینکه شخص نتواند زمین زراعی خود را باز پس گیرد را بیشتر میکند.

تفسیر عکس هوایی کشاورزی برای تعیین سابقه احیا زمین های موات

اراضی موات به زمینی گفته می شود. که سابقه احیا و بنا در گذشته و حال آن وجود ندارد. در نتیجه با موات اعلام شدن اراضی کشاورزی مالک نیاز دارد. تا این واقعه را بررسی و گزارش دهد. به همین امر برای بررسی این حالت نیازمند عکس هوایی از منطقه و تفسیر در ست عکس هوایی کشاورزی است. تا سابقه احیا در اراضی بررسی شود. در نتیجه با بررسی تفسیر در صورتی که مشخص شود. این اراضی در گذشته یا حال سابقه احیا داشته اند این زمین از فهرست موات خارج خواهد شد.

تفسیر عکس هوایی کشاورزی برای تعیین سابقه احیا زمین های موات

تفسیر عکس هوایی کشاورزی برای تعیین سابقه احیا زمین های موات

این مطلب چه‌ اندازه برایتان مفید بوده است؟

امتیاز خود را ثبت کنید.

میانگین امتیاز: 0 / 5. تعداد رأی: 0

امتیازی ثبت نشده. اولین نفر شما باشید.

دیدگاه شما با موفقیت ثبت شد.

نظرتان را ثبت نمایید.

شماره همراه شما منتشر نخواهد شد.

تماس با ما