دریافت نقشه هوایی ملک

دریافت نقشه هوایی ملک

عکس های هوایی عکس هایی هسند که از ارتفاع مشخصی از سطح زمین اخذ می گردد. و در نتیجه تغییرات به وجود آمده از زمین ثبت می شود. یکی از کاربرد های عکس های هوایی در امور ملکی به عنوان تامین دلیل در دادگاه هابه منظور حل اختلاف است. و همچنین کاربرد دیگر این عکس ها جانمایی ملک می باشد. در واقع ممکن است حدود و مرز های مابین املاک مجاور به دلایلی از بین رفته باشد. و در نتیجه همین امر باعث می شود که اختلافاتی بین حد و مرز مالکین مجاور یکدیگر پیش بیاید. و مرجع حل این اختلافات دادگاه خواهد بود و برای دادگاه نیز لازم است مدارکی تهیه گردد تا رای صادر شود. این مدارک حتما باید توسط یک کارشناس رسمی دادگستری که یک متخصص است تهیه گردد.

برای تفسیر عکس های هوایی لازم است ابتدا عکس های هوایی مربوط به منطقه ای که ملک در آن قرار گرفته است باید تهیه گردد. تهیه عکس هوایی و دریافت نقشه هوایی ملک با مراجعه به سازمان نقشه برداری ممکن می باشد. این متخصص بعد از تهیه عکس هوایی سپس تفسیر عکس هوایی را آغاز خواهد کرد. این عکس ها به صورت زوج عکس میباشند که کار تفسیر را راحت تر خواهد کرد. در نتیجه کارشناس با استفاده از استرسکوپ تفسیر عکس های هوایی انجام می شود. سپس گزارش تفسیر عکس های هوایی به عنوان یک تامین دلیل قابل ارائه به دادگاه خواهد بود. تا در نتیجه اختلافات حل گردد.

تفاوت عکس هوایی با تصاویر ماهواره ای چیست؟

از جمله مهم ترین تفاوت های عکس هوایی با تصاویر ماهواره ای وسعت پوششی آن است. در واقع عکس ماهواره ای وسعتی حدود 700 تا 800 عکس هوایی در مقیاس 1:20000 در برمی گیرد.

برای داشتن دید کلان نسبت به منطقه تصاویر ماهواره ای کاربرد بیشتری دارد. از دیگر تفاوت های تصاویر ماهواره ای با عکس هوایی تکرار پذیری تصاویر ماهواره ای می باشد.  در واقع تصاویر ماهواره قدرت تفکیک طیفی بالایی دارند و عکس هوایی قدرت تفکیک مکانی دارند. همچنین تصاویر ماهواره ای ارزان تر از عکس هوایی می باشد.

تفاوت عکس هوایی با نقشه

نقشه تصویر قائم از سطح زمین می باشد. این تصویر به یک نسبت معین کوچک شده است. اما عکس هوایی تصویر مرکزی می باشد. تصویر مرکزی ماهیت سه بعدی دارد و در نتیجه اندازه گیری اختلاف ارتفاع بین عوارض با استفاده از تجهیزات ممکن می باشد.

مقیاس یک نقشه در سراسر آن ثابت می باشد اما مقیاس عکس هوایی در سراسر آن یکسان نمی باشد. همچنین ارتفاع نقاط مختلف بر روی سطح نقشه نوشته می شود. در صورتی که اندازه گیری اختلاف ارتفاع بر روی عکس هوایی به مهارت و تجهیرات مخصوص نیاز دارد. عوارض و مرز ها و تقسیمات کشوری و.. بر روی نقشه نمایش داده می شود اما عکس هوایی فاقد این اطلاعات است.

برجسته بینی

برای اینکه بتوان با برجسته بینی تفسیر عکس هوایی را انجام داد لازم است چهار شرط اصلی وجود داشته باشد این شروط صدق کند:

  • هر دو تصویر یک منطقه را پوشش دهد.
  • مقیاس هر دو تصویر با هم مساوی باشد.
  • محور دوربین عکسبرداری در یک صفحه قرار بگیرد.
  • فاصله بین دو ایستگاه عکسبرداری با مقیاس فاصله دوربین تا تصویر متناسب باشد.

تفسیر عکس های هوایی و ماهواره ای برای تعیین وجود بنا

عکس های هوایی اطلاعات ارزشمندی را در خود ثبت و نگهداری می کنند. تنها با تفسیر عکس هوایی می توان به این اطلاعات دست پیدا کرد.

عکس هوایی توسط دو سازمان جغرافیایی و سازمان نقشه برداری اخذ می شوند. این عکس ها در امور ملکی نیز کاربرد دارد که یکی از استفاده هایی که از این عکس ها می توان کرد اثبات وجود بنا است. در واقع ممکن است ملک شخصی به دلیل نبودن شواهدی از وجود بنا به اشتباه کشاورزی شناخته شود. که دراین صورت کاربری کشاورزی است و تغییر کاربری مجاز نیست و مالک نمی تواند در آن ملک ساخت و ساز کند و بنایی احداث کند.

درصورتی که فرد بتواند اثبات ناید که در گذشته بنا در اراضی وجود داشته است می توان اثبات نمود که اراضی زراعی نمی باشد. بررسی وجود بنا در اراضی با انجام تفسیر عکس هوایی ممکن می باشد. برای انجام تفسیر عکس هوایی می توان به یک فرد متخصص همچون کارشناس رسمی دادگستری نقشه برداری یا امور ثبتی مراجعه نمود.

این متخصص به جهت انجام تفسیر عکس هوایی ابتدا عکس هوایی را تهیه و سپس تفسیر و بررسی عکس هوایی قدیمی را با استریوسکوپ انجام خواهد داد. با پی بردن به اطلاعات لازم از عکس هوایی سپس یک گزارش کارشناسی از وجود بنا تهیه می کند. مالک با این مدارک می تواند کاربری مسکونی خود را ثابت کند. و سپس با تهیه نقشه یو تی ام از ملک می تواند سند تک برگ اخذ کند.

دریافت نقشه هوایی ملک

تفسیر عکس هوایی اراضی زراعی کارشناس رسمی

تفسیر عکس های ماهواره ای و هوایی برای زمین های کشاورزی کاربرد های زیادی دارد. برای مثال در صورتی که مالکین اراضی مجاور به دلیل از بین رفتن حدود اراضی به مرور زمان به اختلاف بخورند می توان با تفسیر عکس های هوایی به مشخص کردن حدود اراضی پرداخت و اختلافات را حل کرد. همچنین مالک علاوه بر اینکه اختلافاتی با همسایگان داشته باشد ممکن است با دولت نیز به اختلاف بخورد. در حقیقت ممکن است دولت اراضی افراد را ملی اعلام کرده باشد. در نتیجه برای حفظ اراضی لازم است مدارکی را به عنوان تامین دلیل فراهم نمود و به مراجع قضایی ارائه داد. برای بررسی نوع اراضی نیز از تفسیر عکس های هوایی استفاده می شود. تفسیر عکس های هوایی امری تخصصی می باشد و به تجربه کافی در این امر نیز احتیاج است.

کارشناس رسمی دادگستری می تواند تفسیر عکس های هوایی را در کمترین زمان ممکن و با بالاترین دقت انجام دهد. گزارش تفسیر عکس هوایی تهیه شده توسط این متخصص معتبر می باشد. این متخصص ابتدا دریافت نقشه هوایی ملک و تهیه عکس هوایی را انجام خواهد داد. در ادامه تفسیر عکس هوایی انجام می شود. در نتیجه گزارش تفسیر عکس هوایی قابل ارائه به مراجع قضایی خواهد بود. تا در نتیجه حل اختلافات ممکن می باشد.

تفسیر عکس هوایی اراضی زراعی کارشناس رسمی

تفسیر عکس هوایی اراضی زراعی کارشناس رسمی

این مطلب چه‌ اندازه برایتان مفید بوده است؟

امتیاز خود را ثبت کنید.

میانگین امتیاز: 0 / 5. تعداد رأی: 0

امتیازی ثبت نشده. اولین نفر شما باشید.

دیدگاه شما با موفقیت ثبت شد.

نظرتان را ثبت نمایید.

شماره همراه شما منتشر نخواهد شد.

تماس با ما