خرید تصاویر ماهواره ای

خرید تصاویر ماهواره ای

تفسیر عکس هوایی برای املاک و اراضی کاربردهای زیادی دارد. و می تواند بسیاری از مشکلات را حل نماید. در واقع به منظور جانمایی ملک، تشخیص اراضی موات، تشخیص سابقه احیا در اراضی، حل اختلافات ملکی و .. تفسیر عکس هوایی بسیار کمک کننده باشد.

تفسیر عکس هوایی تنها از عهده یک فرد متخصص و با تجربه همانند کارشناس رسمی دادگستری بر می آید. کارشناس تفسیر عکس هوایی به شناسایی عوارض و تعیین حدود و استخراج ویژگی های زمین و اراضی از روی عکس هوایی می پردازد.

از جمله مواقعی که در نتیجه لازم است تفسیر عکس هوایی انجام شود وقتی است که اراضی ملی اعلام شود. با ملی اعلام شدن اراضی در نتیجه لازم است تامین دلیلی را تهیه نمود و به مراجع قضایی ارائه داد تا حفظ اراضی ممکن باشد. اراضی ملی به زمین هایی گفته میشود که اراضی شکل طبیعی خود را حفظ کرده است و سابقه احیا در اراضی نیز وجود ندارد در صورتی که اراضی ملی اعلام شود لازم است سابقه احیا در اراضی بررسی شود تا  نوع اراضی معلوم گردد. بررسی تفسیر عکس هوایی و تهیه گزارش کارشناسی از عهده کارشناس رسمی دادگستری نقشه برداری یا امور ثبتی بر می آید. کارشناس به جهت انجام تفسیر عکس هوایی ابتدا خرید تصاویر ماهواره ای و عکس هوایی را انجام می دهد.

عکس برداری هوایی

عکس هوایی برحسب اینکه محور دوربین عکس برداری نسبت به سطح زمین عمود یا مایل است به چند دسته کلی تقسیم می شود که شامل:

  • عکس هوایی قائم
  • عکس هوایی مایل
  • عکس هوایی بسیار مایل

در کشور ما عکسبرداری هوایی توسط سازمان نقشه برداری و سازمان جغرافیایی انجام می شود. در واقع این سازمان ها به جهت انجام عکسبرداری و تهیه عکس هوایی از دوربین نقشه برداری و هواپیما استفاده خواهند کرد.

تفسیر و بررسی عکس هوایی

عکس های هوایی حاوی ثبت جزئیات عوارض بر روی زمین هنگام عکسبرداری می باشد. تفسیر عکس هوایی از 150 سال قبل تا به امروزه ادامه داشته است و در نتیجه توانسته است کمک زیادی به بشر کند. از جمله مزایای تفسیر عکس هوایی کم کردن هزینه ها، افزایش سرعت بهینه سازی زمان و حل اختلافات ملکی است. این علم 150 سال قبل توسط نظامیان برای اولین بار استفاده شد تا در نتیجه بررسی مناطق جنگی و حساس ممکن باشد.

مفسر عکس هوایی می تواند به طور  سیستماتیک عکس های هوایی را بررسی نماید و تعبیر و تفسیر عکس هوایی را انجام دهد. تفسیر عکس هوایی پیچیدگی های خاص خود را دارد در نتیجه تفسیر و بررسی عکس هوایی با استریوسکوپ انجام می شود. تفسیر عکس هوایی به این جهت با استریوسکوپ انجام می شود که با روش برجسته بینی سابقه احیا در اراضی بررسی گردد. مفسری که می تواند تفسیر عکس هوایی را با دقت بالا انجام دهد مفسری متخصص و با تجربه می باشد. کارشناس رسمی دادگستری همان متخصص  است.

خرید تصاویر ماهواره ای

مهم ترین اطلاعات حاشیه ای عکس هوایی

  • فاصله کانونی: در حاشیه عکس هوایی درج می شود. برای محاسبه مقیاس به کار می رود.
  • شماره عکس هوایی: شماره عکس هوایی در یک نوار ممکن است از یک آغاز شود.
  • آلتیمتر: ارتفاع سنج است و با استفاده از آن ارتفاع هواپیما تا زمین سنجش می شود.
  • ساعت: زمان عکسبرداری برای انجام تفسیر عکس هوایی اهمیت دارد. از آن برای تجزیه تحلیل سایه استفاده می شود.
  • تراز: با استفاده از آن انحراف دوربین قابل سنجش است.
  • شماره دوربین: در بررسی دقیق تر عکس هوایی مورد استفاده قرار می گیرد.
  • علائم کناری عکس هوایی: این علائم به صورت ضربدر در گوشه عکس هوایی و به صورت مثلثی وسط عکس هوایی علامت گذاری می شود.

تفسیر عکس هوایی به جهت بررسی سابقه احیا

برخی از اراضی از جانب دولت ممکن است ملی اعلام شود. در واقع اراضی ملی به زمین هایی گفته می شود که سابقه احیا در آن وجود ندارد. این اراضی ممکن است ملی نباشد و سابقه احیا در آن وجود داشته باشد. در این صورت مالکین این اراضی می توانند به ملی اعلام شدن اراضیشان اعتراض نمایند. و سپس تفسیر عکس هوایی برای بررسی سابقه احیا در اراضی انجام شود و نوع اراضی معلوم گردد.

برای انجام تفسیر عکس هوایی و نمونه گزارش برای تعیین سابقه زمین می بایست به یک فرد متخصص همانند کارشناس رسمی دادگستری مراجعه نمود. این متخصص برای اینکه بتواند تفسیر عکس هوایی را انجام دهد ابتدا عکس هوایی را تهیه خواهد کرد. و سپس تفسیر عکس هوایی را انجام خواهد داد و برای تهیه عکس هوایی به سازمان نقشه برداری مراجعه خواهد کرد.  بعد از تهیه عکس هوایی سپس با استفاده از روش برجسته بینی عکس هوایی تفسیر می گردد. و در نهایت سابقه احیا در اراضی بررسی می شود.

بعد از اثبات وجود سابقه احیا در اراضی کارشناس گزارشی را تهیه خواهد کرد. و این گزارش مهر و امضا شده قابل ارائه به مراجع قضایی خواهد بود. و با استفاده از می توان اثبات نمود که اراضی ملی نمی باشد و احیا شده می باشد.

تفسیر عکس هوایی برای انجام جانمایی ملک

ممکن است دیوار کشی ملک به دلایلی از بین رفته باشد و در ادامه مرز های مابین اراضی به هم بریزد. همین امر در نتیجه باعث می شود که اختلافات ملکی به وجود آید. برای حل اختلافات لازم است تامین دلیلی تهیه شود. و به مراجع قضایی ارائه گردد.

برای انجام تفسیر عکس هوایی به جهت جانمایی ملک ابتدا لازم است عکس هوایی تهیه شود و خرید تصاویر ماهواره ای انجام شود. بعد از تهیه عکس هوایی قدیمی در ادامه تفسیر عکس هوایی انجام می شود. تا در نتیجه سابقه دیوار کشی اراضی قابل بررسی باشد. در ادامه بعد از بررسی دیوارکشی قدیمی ملک سپس حدود اراضی معلوم می گردد. سپس جانمایی عکس هوایی بر روی زمین انجام می شود. با مشخص شدن دیوارکشی قدیمی ملک در ادامه نقشه یو تی ام ملک تهیه می شود. برای تهیه این نقشه از جی پی اس دو یا سه فرکانسه استفاده می شود. در ادامه با اتوکد ترسیم نقشه یو تی ام انجام می شود. در نتیجه نقشه تهیه شده و گزارش تفسیر عکس هوایی قابل ارائه به مراجع قضایی خواهد بود تا حل اختلافات ملکی ممکن باشد.

تفسیر عکس هوایی برای انجام جانمایی ملک

تفسیر عکس هوایی برای انجام جانمایی ملک

این مطلب چه‌ اندازه برایتان مفید بوده است؟

امتیاز خود را ثبت کنید.

میانگین امتیاز: 0 / 5. تعداد رأی: 0

امتیازی ثبت نشده. اولین نفر شما باشید.

دیدگاه شما با موفقیت ثبت شد.

نظرتان را ثبت نمایید.

شماره همراه شما منتشر نخواهد شد.

تماس با ما