نمونه دادخواست تامین دلیل زمین کشاورزی

نمونه دادخواست تامین دلیل زمین کشاورزی

در حوزه املاک و اراضی نیز ممکن است اختلافاتی به وجود بیاید. که در واقع ممکن است حدود اراضی کشاورزی مجاور هم به مرور زمان از بین برود. در این صورت باعث می شود که اختلاف نظر پیدا کنند. و همین امر باعث می شود که کارشان به مراجع قضایی کشیده شود. در این صورت باید شواهی تهیه گردد. تا مرز های ما بین این املاک معلوم شود. در واقع لازم است با انجام تفسیر عکس هوایی سابقه دیوار کشی در اراضی بررسی شود. برای انجام تفسیر عکس هوایی مراجعه به فرد دارای صلاحیتی همچون کارشناس رسمی دادگستری نقشه برداری یا امور ثبتی ضروری می باشد.

برای تهیه نمونه دادخواست تامین دلیل زمین کشاورزی و برای تفسیر عکس های هوایی نیاز است که عکس های هوایی مربوط به ملک فراهم شود این عکس ها از جانب سازمان نقشه برداری یا سازمان جغرافیایی قابل تهیه است. کارشناس با توجه به تاریخ سند ملک عکس ها را تهیه خواهد کرد. تا با تفسیر عکس های مربوطه مرز ها و دیوارکشی ملک تشخیص داده شود. در نتیجه تامین دلیلی تهیه می شود. و این تامین قابل ارائه به مراجع قضایی خواهد بود.

تامین دلیل چیست؟

تامین دلیل یعنی حفظ و تهیه نمودن دلیل. در واقع تامین دلیل عبارت است از صورت برداری دادگاه از ادله اثبات دعوای مدعی، قبل از آنکه زمان اثبات آن فرا می رسد. استعلام نظر کارشناس در خصوص موردی است که ممکن است در آینده به علت از بین رفتن موضوع امکان جلب نظر کارشناس در آن خصوص مقدور نباشد.

یکی از مواقعی که نیاز است تامین دلیلی تهیه شود و به مراجع قضایی ارائه شود زمانی است که دولت با مالکین اراضی به اختلاف بر بخورد. و یا مالکین اراضی مجاور بر سر حدود و مرز ها به اختلاف بر بخورند. در نتیجه با مراجعه به کارشناس رسمی دادگستری می توان تامین دلیل را برای ارائه به مراجع قضایی محیا نمود.

چه کسی صلاحیت تهیه تامین دلیل را دارد؟

دادگاه اختیار دارد که تامین دلیل را به عهده دادرس علی البدل دادگاه یا مدیر دفتر بگذارد. ولی برای این کار معمولا مدیر دفتر ها مامور می شوند. در واقع به جهت تهیه تامین دلیل می توان به یک فرد متخصص و دارای صلاحیت همچون کارشناس رسمی دادگستری نقشه برداری یا امور ثبتی مراجعه نمود.

تعریف اراضی ملی

اراضی ملی به زمینی گفته می شود که سابقه احیا در آن وجود ندارد و زمین شکل طبیعی خود را حفظ نموده است. در واقع در اراضی ملی هیچگونه دخالت انسانی در آن انجام نشده است. و در آن سابقه زراعت و عمرانی وجود ندارد. اراضی ملی متعلق به دولت می باشد. و افراد نمی توانند به آن مالکیت داشته باشند. با ملی اعلام شدن اراضی اشخاص در نتیجه امکان اعتراض به آن وجود خواهد داشت.

حل اختلافات مربوط به اراضی ملی

عکسهای هوایی در دوره های مختلف از تمام کشور با استفاده ازدوربین های مخصوص و هواپیما اخذ می شود. تا در نتیجه ازاین عکس ها بتوان برای امور مختلف استفاده کرد. در امور ملکی نیز این نقشه کاربرد دارد و مورد استفاده قرار می گیرد. یکی از کاربرد های مهم تفسیر عکس هوایی تهیه تامین دلیل می باشد. در واقع ممکن است دولت اراضی برخی از افراد را ملی اعلام نماید. با ملی اعلام شدن اراضی لازم است در نتیجه سابقه احیا در اراضی بررسی شود.

برای تهیه تامین دلیل جهت حل اختلافات بین مالکین اراضی زراعی و دولت لازم است. به کارشناس رسمی دادگستری نقشه برداری یا امور ثبتی مراجعه نمود. در واقع نمونه دادخواست تامین دلیل زمین کشاورزی توسط این متخصص قابل تهیه می باشد. و با مهر و امضای این متخصص معتبر می شود. برای تهیه این تامین دلیل لازم است تفسیر عکس هوایی انجام شود. و سابقه احیا در اراضی بررسی شود. برای بررسی سابقه احیا از استریوسکوپ استفاده می شود. و با روش برجسته بینی تفسیر عکس هوایی انجام می شود. در نتیجه تامین دلیلی تهیه شده مهر و امضا شده قابل ارائه به مراجع قضایی خواهد بود.

نمونه دادخواست تامین دلیل زمین کشاورزی

به هم ریختن مرز های اراضی زراعی

تفسیر عکس های هوایی کاربرد زیادی در بخش های مختلف همچون کشاورزی، زمین شناسی و همچنین املاک و غیره دارد. همچنین یکی از کاربرد های تفسیر عکس هوایی تهیه تامین دلیل می باشد. برای مثال یکی از این اختلافات مربوط به وقتی است که حدود اربعه اراضی بر روی زمین نا معلوم شود. در نتیجه با نا معلوم شدن این حدود اختلافاتی به وجود می آید. برای حل این اختلاف لازم است تامین دلیلی را تهیه نمود. و به مراجع قضایی ارائه داد.

انجام این عملیات تنها توسط کارشناس رسمی دادگستری مورد قبول می باشد. و کارشناس از عهده این کار به صورت اصولی بر می آید. کارشناس بعد از تهیه عکس هوایی سپس اقدام به تفسیر عکس هوایی خواهد کرد.

برای تفسیر عکس های هوایی بایستی عوارضی که روی زمین هستند. به صورت سه بعدی بررسی شود تا اطلاعات مورد نیاز قابل استخراج باشند. بنابراین کارشناس برای تفسیر عکس های هوایی از زوج تصویر استفاده می کند. و با استفاده از تجهیزات دقیق و مخصوص تفسیر عکس ها را انجام می دهد.

در ادامه پس از معلوم شدن حدود اربعه با جانمایی عکس ها روی زمین، نقشه برداری یو تی ام از ملک ممکن خواهد شد. سپس کارشناس با صلاحیتی که در تهیه نقشه یو تی ام، این نقشه را تهیه خواهد کرد. برای تهیه این نقشه از جی پی اس دو یا سه فرکانسه استفاده می شود. و بعد از برداشت زمینی ترسیم نقشه یو تی ام انجام می شود. نقشه یو تی ام به همراه گزارش تفسیر عکس هوایی قابل ارائه به مراجع قضایی خواهد بود.

مزایای تفسیر عکس هوایی

با عکس هوایی می توان منطقه مورد نظر را با سرعت بالا مورد مطالعه قرار داد. این عمل به وسیله نقشه برداری زمینی بسیار دشوار تر می باشد. با عکس هوایی شناسایی منطقه و تفسیر عوارض بر روی آن انجام می گیرد. مناطقی که به هیچ وجه قابل نقشه برداری نمی باشد. در نتیجه با استفاده از عکس هوایی قابل تفسیر و بررسی می باشد. تفسیر عکس هوایی به جهت تهیه تامین دلیل کاربرد دارد و مورد استفاده قرار می گیرد.

مزایای تفسیر عکس هوایی

مزایای تفسیر عکس هوایی

این مطلب چه‌ اندازه برایتان مفید بوده است؟

امتیاز خود را ثبت کنید.

میانگین امتیاز: 3.7 / 5. تعداد رأی: 3

امتیازی ثبت نشده. اولین نفر شما باشید.

دیدگاه شما با موفقیت ثبت شد.

نظرتان را ثبت نمایید.

شماره همراه شما منتشر نخواهد شد.

تماس با ما