نمونه دادخواست تامین دلیل حدود اربعه ملک

نمونه دادخواست تامین دلیل حدود اربعه ملک

برای حل اختلافات ملکی تهیه تامین دلیل ضروری می باشد. در صورتی که این اختلافات بر سر حدود و مرز ها به وجود آید. در نتیجه لازم است تامین دلیلی مربوط به حدود اربعه ملک تهیه شود. برای تهیه تامین دلیل لازم است به فردی متخصص مراجعه نمود.

نمونه دادخواست تامین دلیل حدود اربعه ملک را کارشناس رسمی دادگستری نقشه برداری یا امور ثبتی می تواند تهیه کند. این نمونه با مهر و امضای کارشناس معتبر می شود.

برای تهیه این دادخواست کارشناس اقدامات تخصصی را انجام خواهد داد. در حقیقت از آن جهت که اختلافات ملکی به وجود آمده بر سر حدود و مرز های ملک می باشد. در نتیجه لازم است این حدود با دقت بالا معلوم شود. برای تعیین حدود اربعه ملک لازم است. از روش هایی همچون تفسیر عکس هوایی استفاده می شود. برای انجام تفسیر عکس هوایی در ابتدا عکس هوایی قدیمی مربوط به ملک تهیه می شود. در ادامه تفسیر و بررسی حدود اربعه اراضی انجام می شود. با تشخیص حدود اراضی در ادامه نقشه یو تی ام ملک تهیه می شود. نقشه یو تی ام  به عنوان تامین دلیل قابل ارائه به مراجع قضایی خواهد بود.

تفسیر عکس هوایی

تفسیر عکس های هوایی یکی از عملیات هایی می باشد. از 150 سال قبل انجام می شد. و در بسیاری از حوزه ها توانسته به انسان کمک کند. و باعث حل بسیاری از مشکلات  شود. تفسیر عکس هوایی با عکس هوایی انجام می گیرد. بنابراین برای انجام آن حتما لازم است. عکس هوایی تهیه شود. تفسیر و بررسی عکس هوایی با استفاده از تجهیزاتی همچون استریوسکوپ قابل انجام است. تا در نتیجه با روشی همچون برجسته بینی تفسیر عکس هوایی انجام شود.

یکی از کاربرد های تفسیر عکس های هوایی در امور ملکی است که انجام آن فقط از عهده یک متخصص و کارشناس بر می آید. این روش دقت بالا، سرعت بالایی دارد و می تواند بسیار کمک کننده باشد. این عکس ها را سازمان نقشه برداری و سازمان جغرافیایی از کشور تهیه میکنند تا مالکین بتوانند با استفاده از آن مسائل خود را حل نمایند. عکس های هوایی شامل تمامی عوارض موجود در زمین است اما این عکس ها باید با دقت بالا توسط متخصصان با تجربه با دقت و حوصله و صبر تفسیر گردد تا نتیجه آن مطلوب باشد.

تفسیر عکس هوایی از عهده چه شخصی بر می آید؟

تفسیر عکس هوایی نیازمند تجربه و تخصص می باشد. بنابراین به جهت انجام تفسیر عکس هوایی لازم است به فردی دارای صلاحیت مراجعه نمود.

برخی از افراد برای انجام تفسیر عکس هوایی به اشخاصی مراجعه می کنند که تخصص لازم را در این امر ندارد. در نتیجه گزارش تفسیر عکس هوایی تهیه شده اعتبار نخواهد داشت. برای انجام تفسیر عکس هوایی می توان به فردی متخصصی همچون کارشناس رسمی دادگستری نقشه برداری یا امور ثبتی مراجعه نمود. این متخصص برای انجام تفسیر عکس هوایی از روش هایی تخصصی استفاده خواهد کرد و در نتیجه با روشی همچون روش برجسته بینی تفسیر عکس هوایی با استفاده از تجهیزاتی همچون استریوسکوپ انجام می شود. گزارش تفسیر عکس هوایی با مهر و امضای کارشناس معتبر می شود.

فواید عکس هوایی

  • با عکس هوایی می توان با سرعت بالا منطقه را مورد بررسی و مطالعه قرار داد. این عمل به وسیله نقشه برداری زمینی ممکن نمی باشد. زیرا هر جسم توسط عکسبرداری تصویر کاملی از خود ارائه می کند و این عمل در زمان کمی انجام می شود.
  • با عکس هوایی شناسایی منطقه و تفسیر طبیعت آن در روی زمین انجام نمی شود . بلکه این عمل داخل آزمایشگاه انجام می شود. به این معنی است که بلافاصله بعد از برداشت عکس هوایی، کلیه عملیات نسبت به در آزمایشگاه انجام می شود.
  • مناطقی که به هیچ وجه قابل نقشه برداری نمی باشد. همچون مناطق خطر ناک و غیر قابل دسترسی به وسیله عکس هوایی می تواند مورد بررسی قرار بگیرد.

برخی از کاربرد های عکس هوایی

  • عکس هوایی در اکثر رشته های علمی به جهت پیشبرد عملیات شناسایی و اندازه گیری به کاربرده می شود.
  • نقشه برداری برای شناسایی منطقه بزرگ
  • بررسی و یافتن معادن بر روی زمین
  • شناسایی پوشش گیاهی به جهت تعیین اطلاعات از نوع طبقه ها و چگونگی موقعیت طبقات در زیر آن
  • تهیه تامین دلیل تخصصی جهت به دست آمدن اطلاعاتی از عکس هوایی
  • بررسی سابقه احیا در اراضی به جهت مشخص شدن ملی بودن یا نبودن اراضی
  • بررسی حدود اربعه اراضی که با گذشت زمان از بین رفته است. و این امر با عث اختلافاتی شده است.

تهیه تامین دلیل کارشناس رسمی دادگستری

در حوزه املاک نیز ممکن است اختلافاتی به وجود بیاید. یکی از این اختلافات، اختلافات بر سر حدود و مرز های ملک می باشد. در واقع برخی از مالکین قطعات مجاور ممکن است. مرز مابینشان بر اثر عواملی از تخریب شود. در این صورت باعث می شود. که اختلاف نظر پیدا کنند. و همین امر سبب می شود. اختلافات به مراجع قضایی کشیده شود.

از آنجایی که اختلافات بر سرحدود و مرز ها به وجود آمده است. در نتیجه لازم است تامین دلیلی تهیه شود.

نمونه دادخواست تامین دلیل حدود اربعه ملک توسط کارشناس رسمی دادگستری نقشه برداری یا امور ثبتی قابل تهیه می باشد. باید شواهی تهیه شود تا مرز های مابین این املاک را نشان دهد. کارشناس برای پر بردن به مرزهای ملک از عکس های هوایی و تفسیر آن ها استفاده می کند.

برای تفسیر عکس های هوایی نیاز است. که عکس های هوایی مربوط به ملک فراهم شود. این عکس ها از جانب سازمان نقشه برداری یا سازمان جغرافیایی قابل تهیه است. کارشناس با توجه به تاریخ سند ملک عکس ها را تهیه خواهد کرد.

تفسیر عکس ها با استفاده از روش برجسته بینی و با به کارگیری از تجهیزات مخصوص همانند استریوسکوپ قابل انجام است. بعد از تشخیص دیوارکشی ملک جانمایی آن بر روی زمین انجام می شود. همچنین نقشه یو تی ام نیز تهیه می گردد. و این مدارک در نهایت قابل ارائه به مراجع قضایی به عنوان تامین دلیل است.

تهیه تامین دلیل کارشناس رسمی دادگستری

تهیه تامین دلیل کارشناس رسمی دادگستری

این مطلب چه‌ اندازه برایتان مفید بوده است؟

امتیاز خود را ثبت کنید.

میانگین امتیاز: 0 / 5. تعداد رأی: 0

امتیازی ثبت نشده. اولین نفر شما باشید.

دیدگاه شما با موفقیت ثبت شد.

نظرتان را ثبت نمایید.

شماره همراه شما منتشر نخواهد شد.

تماس با ما